Ukraina ponownie otwiera granicę dla turystów. Zakaz obowiązywał przez miesiąc

Ukraina ponownie otworzyła granicę dla obcokrajowców. Na teren kraju można wjeżdżać od 28 września. Dotychczasowy zakaz został wprowadzony pod koniec sierpnia z powodu silniejszego uderzenia pandemii koronawirusa.

29 sierpnia rząd Ukrainy zdecydował się wprowadzić trwające 30 dni zamknięcie granic dla obcokrajowców. Doszło do niego w zaledwie dwa miesiące po tym, jak otwarto je po początkowym lockdownie, które na początku pandemii wprowadziła większość państw w Europie i Azji. Decyzja ta była podyktowana nagłym wzrostem zachorowań w okresie letnim. Jak podaje branżowy serwis traveloffpath.com, od 28 września obcokrajowcy znów mogą wjeżdżać na Ukrainę. 

Zobacz wideo Ten kurort kryje tajemnicę, o której wiedzą nieliczni

Ukraina. Zakaz dla obcokrajowców zniesiony. Obostrzenia tylko dla czerwonej strefy 

Obcokrajowcy przyjeżdżający za naszą wschodnią granicę są podzieleni na dwie grupy w zależności od sytuacji epidemicznej na terenie kraju, z którego przybywają. Osoby z zielonej strefy mogą przebywać na Ukrainie bez żadnych ograniczeń. W przypadku osób z krajów z czerwonej strefy niezbędne jest przejście 14-dniowej kwarantanny z możliwością jej wcześniejszego zakończenia w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. 

Za kraje znajdujące się w czerwonej strefie uznaje się te, w których liczba nowych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni jest wyższa niż na Ukrainie. Ponadto na liście znajdują się także kraje, w których liczba nowych zakażeń wzrosła o ponad 30 proc. w ciągu 14 dni w porównaniu do analogicznego okresu dwa tygodnie wcześniej. Do zielonej strefy należą kraje, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza niż na Ukrainie. W tym gronie znajduje się 140 krajów - także Polska. 

Koronawirus na Ukrainie

Podobnie jak wszystkie europejskie kraje, Ukraina również zmaga się z kolejną falą epidemii koronawirusa. W poniedziałek odnotowano 2671 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W szczytowym momencie maksymalna liczba nowych zachorowań wyniosła 3833 (26 września). Od początku pandemii na Ukrainie zdiagnozowano 205 tys. przypadków. Na COVID-19 zmarło tam dotychczas 4065 osób. 

Więcej o: