Koronawirus. Polska trafi na czerwoną listę Wielkiej Brytanii? 14-dniowa kwarantanna po przylocie

Wielka Brytania już wkrótce może wprowadzić obostrzenia dla przyjezdnych z Polski z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Podróżni będą musieli najpewniej odbyć 14-dniową kwarantannę. Decyzja zostanie ogłoszona w czwartek 1 października.

Kolejna fala epidemii koronawirusa dotarła również do Polski. Od 24 września każdego dnia w kraju wykrywanych jest ponad 1000 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W środę 30 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1552 nowych i potwierdzonych przypadkach. Stopniowe pogarszanie się sytuacji epidemicznej w kraju spowodowało, że Polska przestała być uznawana na arenie międzynarodowej za kraj bezpieczny epidemicznie, co wiąże się z obostrzeniami dla osób podróżujących po Europie.

Polska wkrótce trafi na czerwoną listę Wielkiej Brytanii. 14-dniowa kwarantanna dla podróżujących 

Jak podaje serwis fly4free.pl za brytyjskimi mediami, już w najbliższy czwartek Polska ma zostać wykreślona przez Wielką Brytanię z listy krajów bezpiecznych. Za takowe FCDO (Biuro Spraw Zagranicznych) uznaje kraje, w których liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach jest niższa niż 20 na 100 tys. mieszkańców. Polska minimalnie przekracza ten poziom, gdyż jej wskaźnik przypadków wynosi 20,1. Drugim krajem, który utraci status "bezpiecznego", jest Szwecja (26,3 przypadków na 100 tys. mieszkańców).

Aktualizacja listy wiązać się będzie ze sporymi utrudnieniami dla podróżujących z Polski do Wielkiej Brytanii. Będą oni musieli poddać się przymusowej 14-dniowej kwarantannie. 

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Nie tylko Wielka Brytania. Kolejne kraje uznają Polskę za kraj niebezpieczny epidemicznie

Na obostrzenia w postaci 14-dniowej izolacji dla przyjezdnych z Polski zdecydowała się w tym tygodniu Irlandia, w której obowiązują restrykcyjne obostrzenia w tym zakresie. Według tamtejszych przepisów liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni nie może przekraczać 25 na 100 tys. mieszkańców. Wskaźniki Polski wynosił zaś w tym czasie ponad 32. 

Kolejnym krajem, który wykreślił Polskę z zielonej listy, jest Litwa. Warto jednak zastrzec, że mieszkańcy Polski i Estonii, którzy przyjeżdżają do pracy czy nauki, nie muszą tu przechodzić kwarantanny.

Więcej o: