Koronawirus. Coraz więcej zamkniętych szkół. MEN podaje rekordowe liczby

Druga fala koronawirusa uderza z pełną siłą. Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o rekordowej liczbie nowych zakażonych - niemal dwa tys. osób. W związku z tym zamykane są niektóre szkoły i placówki oświatowe, ich także jest rekordowo dużo.

Zgodnie z przewidywaniami epidemiologów druga, jesienna fala koronawirusa właśnie się rozpoczęła. Od dwóch tygodni obserwujemy zatrważający wzrost liczby zakażeń. Od kilku dni bite są kolejne rekordy. Czwartkowy raport Ministerstwa Zdrowia przyniósł 1967 nowych osób zakażonych koronawirusem od wczorajszego poranka oraz 30 zmarłych. Od początku epidemii w Polsce zakaziło się już 93 481 osób, a 2543 zmarło.

Zobacz wideo W przyłbicy albo maseczce do szkoły? MEN: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem nakazu w przestrzeniach wspólnych

Kolejne szkoły zamykane przez koronawirusa

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w Polsce mogą obecnie pracować w jednym z trzech trybów: normalnym, mieszanym lub zdalnym. Wciąż znakomita większość pozostaje w pełni otwarta, obecnie jest to 98,9 proc. placówek. Jednak to pierwszy raz, gdy liczba placówek pracujących inaczej niż w normalny trybie przekroczyła 1 proc. wszystkich szkół i przedszkoli.

Liczba placówek zamkniętych częściowo lub całkowicie rośnie ostatnio w dość szybkim tempie, co oczywiście skorelowane jest ze wzrostem liczby zakażeń w całym kraju. Na początku poprzedniego tygodnia 213 placówek pracowało w trybie mieszanym, a 71 w trybie zdalnym. W poprzedni piątek liczba ta urosła już do 321 placówek w trybie mieszanym i 106 w zdalnym. Był to rekord placówek pracujących w innym systemie niż stacjonarny. W środę, czyli ostatniego dnia września, został on jednak pobity. Wczoraj 343 placówki prowadziły zajęcia w trybie mieszanym, a 104 w trybie zdalnym. Niestety także dzisiejszy raport Ministerstwa Edukacji Narodowej przynosi kolejne niechlubne rekordy. 

Funkcjonowanie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych według stanu na 1 października wygląda następująco:

  • 47 943 - tryb stacjonarny (98,90 proc. wszystkich),
  • 422 - tryb mieszany (tj. 0,88 proc. wszystkich);
  • 109 - tryb zdalny (tj. 0,22 proc. wszystkich).

Rząd wprowadza kolejne strefy z obostrzeniami

Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejne obostrzenia. Zasady w strefach czerwonych i żółtych zmieniły się w ostatnich dniach, możecie o tym przeczytać na naszym portalu TUTAJ. Obostrzenia są wprowadzane w kolejnych powiatach. Obecnie jest 51 stref specjalnych, z czego 17 stanowią czerwone, a 34 żółte strefy. 

Więcej o: