Wesela będą wyglądały inaczej? Rząd myśli o dodatkowych obostrzeniach w strefie zielonej

Rząd myśli nad zmianą w strefie zielone wytycznych dotyczące wesel. Obostrzenia miałyby być bardziej surowe i ograniczą liczbę osób na imprezie.

Wesela jako jedno z zarzewi rozprzestrzeniającej się pandemii, mają ograniczoną liczbę gości. Dotyczy to jednak tylko imprez organizowanych w strefach czerwonej i żółtej. W strefie zielonej na weselu może bawić się dowolna liczba osób. W ostatnich dniach mamy jednak rekordowo dużo zakażeń, w związku z czym rząd rozważa kolejne obostrzenia, także w kwestii wesel. 

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Wesela 2020. Obostrzenia mogą się zaostrzyć

Rząd planuje zwiększenie obostrzeń w strefie czerwonej i żółtej. W tej sprawie ma odbyć się dzisiaj odprawa premiera z wojewodami, poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Zmiany mają zostać wprowadzone w ciągu kilkunastu lub nawet w ciągu kilku dni, możliwe, że obejma także strefy zielone.

Jeżeli chodzi o ograniczenia, to znaczy obniżenie liczby osób, jeżeli chodzi o zgromadzenia czy wesela w strefie żółtej i czerwonej, ale również rozważamy strefę zieloną, żeby obniżyć tam liczbę osób (na weselach)

- powiedział Müller.

Wesela 2020. Jakie są wytyczne?

Obecnie obowiązują limity osób, które mogą uczestniczyć w weselu. W strefie czerwonej na imprezie może być maksymalnie 50 osób nie licząc obsługi. W strefie żółtej limit wynosi 100 osób. 

W strefie czerwonej w kościołach i innych obiektach kultu może przebywać 50 proc. maksymalnego obłożenia budynku. Na zewnątrz ograniczenia wynosi 150 osób. W przypadku strefy żółtej ograniczeń brak. Ponadto w strefie czerwonej w przestrzeni publicznej w każdym miejscu wprowadzony jest obowiązek zakrywania ust i nosa, także w świątyniach, gdzie wymagane jest zachowanie 1,5 m odstępu. 

Więcej o: