Koronawirus. Wysłano Cię na izolację? Na kwarantannie przysługuje ci zasiłek

Coraz więcej osób trafia na kwarantannę. Takim osobom przysługuje świadczenie socjalne. Jak dostać zasiłek za kwarantannę?

Druga fala koronawirusa uderzyła z pełną mocą na całym świecie. Także w Polsce notujemy rekordowo wysokie liczby zakażeń. W ostatnich dniach oscylują one w okolicach nowych 4 tys. zakażonych osób w ciągu doby. Rośnie równocześnie liczba osób na kwarantannie, która przekroczyła już 200 tys. osób. 

Zasiłek na kwarantannie - komu przysługuje?

Jeśli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to takim osobom przysługuje zasiłek. Mogą otrzymać go także rodzice dzieci, które wysłano na izolację lub kwarantannę, ponieważ oni i rodzeństwo także muszą poddać się okresowemu zamknięciu.

Rząd przyznaje więc w takich przypadkach zasiłek chorobowy, jeśli decyzja o kwarantannie dotyczy nas samych, bądź zasiłek opiekuńczy, jeśli powodem izolacji jest kontakt dziecka z osobą zakażoną. 

Zasiłek chorobowy przysługuje także współlokatorom osób, na które imiennie wystawiono decyzję o kwarantannie. 

Zobacz wideo Kiedy będziemy normalnie funkcjonować? "Perspektywa bankructwa służby zdrowia jest przerażająca"

Zasiłek za kwarantannę - jak otrzymać? 

Jak informuje rząd, zasiłek wypłaca płatnik składki, tj. nasz pracodawca czy zleceniodawca lub ZUS. Jednemu z tych podmiotów należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego. Jeśli świadczenie wypłaca ZUS można ją przekazać instytucji przez PUE ZUS załączając zdjęcie lub skan do zaświadczenia Z-3/Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące przekazują decyzję do ZUS. Decyzja może być przekazana elektronicznie - za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można ją złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie decyzji.

Co istotne, nie trzeba robić w trakcie trwania izolacji lub kwarantanny. Decyzję o inspektora sanitarnego płatnikowi zasiłku można przekazać po ich zakończeniu. 

Więcej o: