Godziny dla seniorów wracają. Skorzysta z nich więcej osób. Dla kogo godziny dla seniorów?

Rząd w związku z uderzeniem drugiej fali pandemii postanowił przywrócić godziny dla seniorów. Zmieniono jednak nieco zasady. Dla kogo godziny dla seniorów?

Epidemia zgodnie z przewidywaniami uderzyła z nową siłą jesienią. Cały świat notuje zwiększoną liczbę zachorowań. Dotyczy to także Polski, gdzie od kilku dni dobowa liczba osób z koronawirusem wynosi około 4 tys. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia i cały kraj został uznany za strefę żółtą. Oznacza to między innymi obowiązek zasłaniania ust i nosa nie tylko w zamkniętych przestrzeniach, ale także na zewnątrz. 

Najbardziej narażone na COVID-19 są osoby starsze, wśród których współczynników zmarłych osób jest najwyższy. Oni także przechodzą najciężej chorobę. Rząd postanowił więc ponownie wyjść seniorom naprzeciw, mimo sprzeciwów organizacji handlowych. 

Godziny dla seniorów - kto może skorzystać?

Rząd postanowił przywrócić godziny dla seniorów. To czas między 10:00 a 12:00, w którym zakupy mogą robić jedynie osoby starsze. Na wiosnę korzystać z tego rozwiązania mogli emeryci. Obecnie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że liczba beneficjentów rozwiązania wzrośnie. Godziny dla seniorów będą bowiem przeznaczone dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. 

Godziny dla seniorów mają wejść w życie od czwartku 15 października. Wciąż jednak nie pojawił się projekt przepisów regulujących to rozwiązanie.

Zobacz wideo Dr Jakub Zieliński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (12.10)

Organizacje handlowe przeciw godzinom dla seniorów

Już na wiosnę godziny dla seniorów były krytykowane. Polska Izb Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podkreślały, że rozwiązanie to zły pomysł. Zgodnie z sygnałami ze sklepów, godziny dla seniorów były mocno problematyczne. Pojawiało się więcej konfliktów między personelem a klientami, nie istnieją odpowiednie mechanizmy kontroli, brakuje osób, które by pilnowały ich przestrzegania. Polska Izba Handlu przypomniała teraz swoje stanowisko z kwietnia, ponieważ uważa, że pozostaje ono w pełni aktualne. Branża apeluje od dłuższego czasu o zniesienie zakazu handlu w niedzielę, który lepiej pomógłby rozładować ruch w sklepach. Do krytyki godzin dla seniorów przyłączył się ostatnio Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, który także chce zawieszenia zakazu handlu w niedziele. 

Więcej o: