Naukowcy: Koronawirus może przeżyć na banknotach aż do 28 dni. To dłużej, niż wcześniej sądzono

Koronawirus może przeżyć na powierzchni banknotów, szkła i stali nierdzewnej aż do 28 dni - wynika z badania australijskiej agencji CSIRO. Jak odkryli naukowcy, wirus jest aktywny dłużej na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach.

Australijskie badanie, którego wyniki opublikowano w piśmie Virology Journal, wykazało dłuższą żywotność wirusa SARS-CoV-2, niż dotychczas sądzono [np. z raportu opublikowanego przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia w kwietniu wynikało np., że wirus może przeżyć na banknotach nieco powyżej czterech dni - red.], i znacznie dłuższą od wirusów grypy typu A, które mogą przeżyć przez 17 dni.

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres

Koronawirus na banknotach utrzymuje się nawet 28 dni. "Badanie podkreśla znaczenie mycia rąk i dezynfekcji"

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców polegał na umieszczeniu cząsteczek wirusa w wysuszonym sztucznym śluzie w kontrolowanych warunkach na różnych powierzchniach i w temperaturach 20, 30 i 40 stopni. Najdłużej - przez 28 dni - koronawirus pozostawał zdolny do zakażania na banknotach, szkle, z jakiego wykonane są ekrany telefonów komórkowych, a także na stali nierdzewnej. Badania wykazały, że jego żywotności sprzyjają gładkie powierzchnie i niższe temperatury.

Naukowcy zaznaczyli, że eksperyment przeprowadzany był w ciemności, aby wyeliminować działanie promieniowania UV, które uszkadza wirusa. Jak zaznaczył jeden z autorów badania Shane Ridell, oznacza to, że w warunkach bardziej zbliżonych do naturalnych narażony na działanie światła słonecznego wirus przeżyłby krócej.

- To badanie naprawdę podkreśla znaczenie mycia rąk i dezynfekcji powierzchni, na których może znajdować się wirus - zaznaczył badacz.

(PAP, osk/ akl/)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: