Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zamkniętych szkół. Ponad 260 funkcjonuje w trybie zdalnym

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało dane dotyczące liczby szkół funkcjonujących w trybie zdalnym i mieszanym. W porównaniu do ubiegłego tygodniu znów wzrosła liczba zamkniętych placówek oświatowych.

Druga fala pandemii koronawirusa na razie nie zamierza odpuścić. Od ponad miesiąca obserwujemy stopniowy wzrost liczby nowych zachorowań. W poniedziałek 12 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 nowych i potwierdzonych przypadkach zachorowań na koronawirusa oraz 35 zgonach (trzy osoby zmarły bezpośrednio na koronawirusa, natomiast 32 w wyniku chorób współistniejących). 

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli

Koronawirus. Wzrasta liczba zamykanych szkół

Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków oddziałuje na różne sfery życia społecznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło dla placówek oświatowych trzy tryby funkcjonowania: normalny, mieszany lub zdalny.

Według stanu na 12 października otwartych jest 97,76 proc. placówek, co oznacza spadek o 0,14 proc. w porównaniu 9 października. W liczbach sytuacja (jeśli chodzi o przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe) wygląda następująco:

  • 47 399 - tryb stacjonarny (97,76 proc. wszystkich);
  • 821 - tryb mieszany (tj. 1,70 proc. wszystkich);
  • 264 - tryb zdalny (tj. 0,54 proc. wszystkich).

W porównaniu do piątku liczba szkół pracujących w trybie mieszanym wzrosła o 10, natomiast w trybie zdalnym aż o 56. W szerszym horyzoncie zauważalny jest trend stałego wzrostu liczby zamykanych placówek oświatowych. W piątek 2 października w trybie mieszanym pracowało 458 szkół, natomiast w zdalnym 116. Na przestrzeni 10 dni liczby te się więc podwoiły. 

Koronawirus w Polsce. Cały kraj w żółtej strefie

Od soboty 10 października cały kraj znajduje w obrębie żółtej strefy. Wiąże się to z szeregiem obostrzeń, jak chociażby obowiązkiem noszenia maseczek na zewnątrz czy zamknięciem restauracji oraz pubów po godz. 22:00. Kilka dni temu premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił także przywrócenie godzin dla seniorów. Od godz. 10:00 do 12:00 w sklepach oraz aptekach obsługiwane będą osoby powyżej 60. roku życia 

Więcej o: