Druga fala pandemii koronawirusa na razie nie zamierza odpuścić. Od ponad miesiąca obserwujemy stopniowy wzrost liczby nowych zachorowań. W poniedziałek 12 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 nowych i potwierdzonych przypadkach zachorowań na koronawirusa oraz 35 zgonach (trzy osoby zmarły bezpośrednio na koronawirusa, natomiast 32 w wyniku chorób współistniejących).
Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków oddziałuje na różne sfery życia społecznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło dla placówek oświatowych trzy tryby funkcjonowania: normalny, mieszany lub zdalny.
Według stanu na 12 października otwartych jest 97,76 proc. placówek, co oznacza spadek o 0,14 proc. w porównaniu 9 października. W liczbach sytuacja (jeśli chodzi o przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe) wygląda następująco:
W porównaniu do piątku liczba szkół pracujących w trybie mieszanym wzrosła o 10, natomiast w trybie zdalnym aż o 56. W szerszym horyzoncie zauważalny jest trend stałego wzrostu liczby zamykanych placówek oświatowych. W piątek 2 października w trybie mieszanym pracowało 458 szkół, natomiast w zdalnym 116. Na przestrzeni 10 dni liczby te się więc podwoiły.
Od soboty 10 października cały kraj znajduje w obrębie żółtej strefy. Wiąże się to z szeregiem obostrzeń, jak chociażby obowiązkiem noszenia maseczek na zewnątrz czy zamknięciem restauracji oraz pubów po godz. 22:00. Kilka dni temu premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił także przywrócenie godzin dla seniorów. Od godz. 10:00 do 12:00 w sklepach oraz aptekach obsługiwane będą osoby powyżej 60. roku życia