Badacze z Uniwersytetu Hokkaido przeanalizowali dane pochodzące z Japonii, Hiszpanii i Włoch, aby sprawdzić, jak wiek oddziałuje na zagrożenie infekcją SARS-CoV-2 oraz ciężkim przebiegiem COVID-19.
Naukowcy wybrali wymienione kraje ze względu na dobrze udokumentowane informacje. W maju 2020 we Włoszech umierały średnio 282,3 osoby na 100 tys. chorych, w Hiszpanii - 507,2, a w Japonii - 13,2. Mimo tak dużych różnic we wszystkich krajach podobna była zależność między śmiertelnością a wiekiem.
Japońscy eksperci opracowali matematyczny model, który uwzględniał różne warunki i czynniki działające na osoby w różnym wieku, w tym kontakty między ludźmi czy wprowadzane w ich krajach obostrzenia.
>>> Dowiedz się więcej: Będą leki dla chorych na COVID-19. KE podpisała umowę na dostawy remdesiviru
Analiza pokazała, że podatność na zakażenie musiałaby nierealistycznie się różnić między grupami wiekowymi, gdyby wiek nie wpływał na przebieg choroby i śmiertelność wśród zakażonych. Model wskazał, że o ile wiek nie powinien wpływać na ryzyko zachorowania, to negatywnie oddziałuje na właśnie na ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci.
W ten sposób można m.in. wyjaśnić podobne rozłożenie liczby zgonów różnych grupach wiekowych we wszystkich trzech krajach.
https://www.global.hokudai.ac.jp/blog/age-does-not-contribute-to-covid-19-susceptibility/
https://www.nature.com/articles/s41598-020-73777-8
(PAP) mat/ ekr/
***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.