Lawinowy wzrost przypadków koronawirusa w Europie, a mamy dopiero październik [WYKRES DNIA]

Początek października przyniósł rekordowe wzrosty zachorowań nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach Europy. Przed weekendem w Czechach dobowy przyrost nowych zakażeń wyniósł aż 8,6 tys. przypadków.

Wtorek, 13 października. Ministerstwo Zdrowia podaje dobowy wynik nowych zakażeń - 5068. Od początku epidemii SARS-CoV-2 zakaziło się już 135 278 osób. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły 63 osoby. 

Wraz z przyrostem liczby zakażonych rośnie również liczba zajętych łóżek w szpitalach. 1 października hospitalizowanych było 2560 osób, a dziś, we wtorek 13 października, ta liczba wynosi już 5569 przypadków. Wzrost jest ponad dwukrotny. A po niecałych dwóch tygodniach od początku miesiąca liczba respiratorów będących w użyciu to już nie 159, lecz 421. Od początku epidemii w Polsce przez koronawirusa zmarło już 3031 osób. 

Rząd wprowadza nowe obostrzenia - od 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie. Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust pod groźbą wysokich mandatów i kar finansowych. Jednocześnie jednak system testowania potencjalnych chorych mocno kuleje. A wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha mówi wprost, że system wytrzyma, jeśli będziemy notowali dobowe przyrosty na poziomie 6-7 tys. zakażonych koronawirusem.

Zobacz wideo Czy dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia? "Ogniskowo ono już występuje"

Co jednak, kiedy tych przypadków będzie 8, 9 czy 10 tys. dziennie? Zwłaszcza że ten sam Piecha ostrzega, że problemem może okazać się brak odpowiednio wykształconej kadry medycznej, zdolnej obsługiwać sprzęt ratujący życie chorych. 

Czytaj też: Testy na koronawirusa w Polsce to farsa.Przekonałem się o tym na własnej skórze

Rośnie liczba chorych w Europie

W raporcie z 11 października WHO poinformowała, że w Europie wykryto w ubiegłym tygodniu ponad 700 tysięcy zakażeń koronawirusem. Stanowi to najwięcej od początku pandemii w marcu tego roku. Zgodnie z cotygodniowym podsumowaniem rozwoju pandemii przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia liczba zakażeń wykrytych w Europie w ostatnich siedmiu dniach wzrosła - tydzień do tygodnia - o 34 procent. Liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła o 16 proc.

Średnia siedmiodniowa liczba nowych zakażeń w Europie: 

Rośnie liczba przypadków koronawirusa w EuropieRośnie liczba przypadków koronawirusa w Europie Fot. European CDC

WHO wskazuje, że w Polsce liczba zgonów na COVID-19 wzrosła o 104 proc. tydzień do tygodnia, a liczba nowych zakażeń - o 93 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w Czechach. U naszych południowych sąsiadów w ciągu ostatnich 14 dni stwierdzono 4,1 zgonu na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców. To o 0,5 więcej niż dobę wcześniej. W tym samym okresie na 100 tysięcy mieszkańców przypadało 521,5 zakażeń - o 28,4 więcej niż dzień wcześniej.

W reakcji na gwałtowny wzrost zakażeń czeski rząd wprowadził częściowy lockdown. Jak podaje "Puls Biznesu", do 6 listopada zamknięte będą szkoły (ale nie przedszkola), które mają działać w trybie zdalnym.

Zamknięte zostały także restauracje (z wyjątkiem tych w hotelach, z których mogą korzystać goście) i bary. Nadal będzie w nich jednak możliwość odbierania zamówień "na wynos". Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych zostało zabronione. Zgromadzenia w przestrzeni publicznej nie mogą być większe niż na sześć osób. Sklepy mają funkcjonować normalnie, lecz z obostrzeniami uwzględniającymi konieczność noszenia masek i zachowania dystansu społecznego.

Gigantyczna liczba chorych we Francji 

W weekend we Francji przyrosty zachorowań były kolosalne. Jak podaje Reuters, w sobotę przybyło niemal 27 tys. chorych, natomiast w niedzielę ponad 16 tys. 

10 października w kraju nad Loarą i Sekwaną wszedł w życie stan alarmowy. Maksymalny alert dotyczy Lille, Lyonu, Grenoble, Saint-Etienne, Aix-Marsylii oraz Paryża. Jest on wprowadzany tam, gdzie występuje wysoka liczba przypadków koronawirusa. Dodatkowo aż 30 proc. łóżek w miejscowych szpitalach muszą zajmować pacjenci chorzy na COVID-19.

W konsekwencji zostały zamknięte miejscowe bary. Restauracje mogą prowadzić działalność tylko pod warunkiem przestrzegania rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Obostrzenia dotyczą także takich miejsc jak np. siłownie.

Liczba przypadków koronawirusa w EuropieLiczba przypadków koronawirusa w Europie Fot. European CDC

Po drugiej stronie znajduje się natomiast Norwegia - z 34,3 zakażeniami na 100 tys. mieszkańców w 14 dni. Spośród największych państw Europy natomiast najlepsza sytuacja epidemiczna panuje w Niemczech - na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu dwóch tygodni wykrywano tam 50,6 zakażenia (o 5,4 więcej niż dzień wcześniej).

14-dniowa średnia liczba nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców: 

14-dniowa średnia liczba nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców14-dniowa średnia liczba nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców Fot. European CDC

Więcej o: