Koronawirus w Polsce. Gdzie nie trzeba nosić maseczki? Rozporządzenie przewiduje pewne wyjątki

Od soboty 10 października Polska została objętą żółtą strefą. Na całym obszarze kraju obowiązuje zatem nakaz zasłaniania nosa i ust. Rozporządzenie przewiduje jednak pewne wyjątki.

W strefie żółtej istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oznacza to, że maseczki lub inne osłony w strefie żółtej trzeba nosić już nie tylko w sklepach i zamkniętych przestrzeniach publicznych, ale wszędzie, także na zewnątrz. Obowiązek ten od soboty dotyczy całego kraju.

Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

Zakrywać twarz i nos trzeba zatem na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy na parkingach leśnych. Nakaz obowiązuje również w biurach, budynkach administracji publicznych, w centrach handlowych, na targowiskach czy częściach wspólnych budynków - np. na klatkach schodowych czy podwórkach.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki?

W całym kraju z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są osoby spacerujące w lesie, w parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym, ogrodzie zabytkowym albo po plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Zasłanianie nosa i ust nie obowiązuje także na szkolnych korytarzach i klasach. 

Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?

Z noszenia maseczek zwolnione są osoby, które mają problemy zdrowotne. Inaczej niż na wiosnę, tym razem nie jest to uznaniowe. By uniknąć mandatu za brak maseczki, należy przedstawić zaświadczenie od lekarza. Policjanci będą mogli je zweryfikować. Oprócz tego z noszenia maseczek zwolnione są osoby, które mają:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
  • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nos.

Maseczki nie musi również mieć na twarzy kapłan, który odprawia uroczystość religijną. Zakrywanie nosa i ust nie obowiązuje także pilotów, maszynistów i kierowców pojazdów komunikacji publicznej.

Ponadto maseczkę można zdjąć, jeśli zachodzi potrzeba identyfikacji osoby, np. w banku, gdy przedstawiamy dokument tożsamości lub przy odprawie paszportowej.