Ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym? Jak długo trwa izolacja?

Jak długo trwa kwarantanna i izolacja po kontakcie z chorym na COVID-19? Informacje te są niezwykle istotne przede wszystkim dla osób, które spotkały się z zakażoną osobą lub same uzyskały pozytywny wynik testu. Szczegóły dotyczące tej kwestii znajdują się poniżej.

W dobie panującej sytuacji epidemiologicznej niezwykle istotnymi kwestiami jest między innymi to, ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym, jak długo trwa izolacja chorego i ile trwa kwarantanna po powrocie z zagranicy. Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Ile trwa kwarantanna? Kiedy jest ona stosowana?

Początkowo przymusowa kwarantanna trwała 14 dni. Państwowy inspektor sanitarny był jednak uprzywilejowany do zmiany decyzji co do jej długości, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, wyników badania czy indywidualnych powodów, wpływających na zmianę terminu.

2 września 2020 roku doszło w tej kwestii do istotnej zmiany. Od tego momentu przymusowa kwarantanna wynosi 10 dni i liczy się od dnia następującego po ostatnim dniu, w którym dana osoba mogła się narazić lub miała styczność ze źródłem zakażenia koronawirusem. Odpowiednie służby sanitarno-epidemiologiczne mogą jednak skrócić lub wydłużyć ten okres.

Kwarantannie podlegają wszystkie osoby, które przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, miały kontakt z zakażonymi, chorymi lub podejrzanymi o zakażenie, same mają objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem lub mieszkają wspólnie z osobą, która została objęta izolacją lub kwarantanną.

Ile trwa izolacja? Kiedy jest stosowana?

2 września 2020 roku doszło również do zmian w kwestii okresu izolacji. Podobnie jak w przypadku kwarantanny, został on skrócony do 10 dni. Lekarz POZ może ponadto podjąć decyzję o wydłużeniu tego okresu, o ile stan pacjenta na to wskazuje. Termin może wynieść nawet do 20 dni, głównie jeśli chodzi o pacjentów ze słabą odpornością i chorobami przewlekłymi.

"Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz wideo Według eksperta ds. zwalczania epidemii, w naszym kraju jest wielokrotnie więcej chorych na COVID-19 niż mówią oficjalne statystyki
Więcej o: