Wesela w czasie koronawirusa. Drastyczne obostrzenia. Od kiedy obowiązują? Jaki jest nowy limit gości?

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem rząd przedstawił najnowsze obostrzenia. Dotyczą one m.in. organizacji wesel oraz innych imprez okolicznościowych. Jaki jest nowy limit gości? Czy w czerwonej strefie można zorganizować wesela?

Druga fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza. W piątek 16 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 132 osobach, które pośrednio lub bezpośrednio zmarły na skutek COVID-19. W związku z lawinowym wzrostem zdecydowano się wprowadzić nowe obostrzenia. 

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Koronawirus w Polsce. Wesela w żółtej strefie. Na jakich zasadach mogą się odbywać?

Według ekspertów do przenoszenia koronawirusa bardzo często dochodzi w czasie imprez rodzinnych. Z tego powodu rząd zdecydował się drastycznie zaostrzyć obostrzenia dotyczące wesel. 

Od poniedziałku 19 października w żółtej strefie, które objęta jest cała Polska, w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób. W trakcie wesela nie może być zabawy tanecznej. Dodatkowo "uczestnicy [...] mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje" Tego typu obostrzenia dotyczą również komunii, konsolacji oraz innych uroczystości rodzinnych. 

Zakaz wesel w czerwonej strefie

Rządzący zdecydowali się na jeszcze bardziej drastyczne rozwiązania w powiatach, której znajdują się w czerwonej strefie. Od poniedziałku 19 października obowiązuje tam zakaz organizowania wesel oraz innych imprez okolicznościowych. Od 17 października strefa czerwona powiększy się o 125 powiaty i 11 miasta wojewódzkie. Obecnie znajduje się w niej 38 powiatów. 

>>> Czytaj także: Koronawirus. Nowe restrykcje dotyczące siłowni i basenów. Czy można na nie iść?

Więcej o: