Koronawirus. Nauczanie zdalne i hybrydowe. Jakie szkoły zmieniają tryb? Od kiedy?

Od przyszłego tygodnia szkoły ponadpodstawowe oraz uniwersytety zmieniają tryb pracy na hybrydowe oraz zdalny w zależności od strefy, w jakiej się znajdują. Czy nowe zasady dotyczą też szkół podstawowych? Na czym polega nauczanie zdalne?

Druga fala pandemii koronawirusa trwa. Liczba nowych przypadków wynosi nawet 8000 dziennie, rośnie także liczba ofiar, które zmarły bezpośrednio lub pośrednio na skutek zakażenia COVID-19. W związku z tym rząd zdecydował się wprowadzić szereg obostrzeń mających na celu zahamować rozprzestrzenianie się wirusa

Zobacz wideo Czy druga fala kryzysu uderzy w rynek pracy?

Nauczanie hybrydowe. Na czym polega? Gdzie będzie stosowane? 

Bardzo częstym ogniskiem koronawirusa są placówki oświatowe oraz uniwersytety. Dlatego też wprowadzono zmiany w trybie funkcjonowania części szkół. Kluczową informacją jest to, że rząd nie zdecydował się wprowadzić zdalnego trybu pracy we wszystkich szkołach

W strefie żółtej uczelnie wyższe i szkoły ponadpodstawowe będą prowadzić zajęcia w modelu hybrydowym. Oznacza to, że część zajęć odbywać się będzie tradycyjnie, a inne on-line. Placówki same ustalają, które zajęcia będą odbywać się danym trybie. Już wcześniej decyzję o hybrydowym trybie nauczania podjęła większość uczelni wyższych. 

Koronawirus w Polsce. Jaki tryb pracy szkół będzie obowiązywać w czerwonej strefie? 

W strefie czerwonej zarówno uczelnie wyższe, jak i szkoły ponadpodstawowe będą funkcjonować tylko w trybie zdalnym. Wszystkie zajęcia poza praktycznymi będą odbywać się on-line. Od soboty 17 października w czerwonej strefie znajdzie się 152 powiatów, w tym 10 miast wojewódzkich. 

Podobnie jak ma to miejsce w żółtej strefie, normalnie będą odbywać się lekcje szkół podstawowych. Ze słów premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że decyzja o przejściu na tryb w placówek oświatowych dla najmłodszych jest tylko rozważana. 

Więcej o: