Koronawirus. Liczba zajętych łóżek wzrosła o niemal 300 w ciągu doby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o kolejnym wzroście liczby zajętych łóżek i respiratorów przez pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak prezentują się najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce?

Według danych resortu zdrowia osoby chore na koronawirusa SARS-CoV-2 zajmują 8375 spośród 13,5 tys. dostępnych łóżek oraz 672 z 1024 dostępnych respiratorów. Jest to wzrost o kolejno 299 i 23 w porównaniu z danymi ze środy.

Koronawirus w Polsce. W ciągu doby liczba zajętych łóżek wzrosła o 299

Zajętych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 jest więc 62 proc., a respiratorów 65,6 proc. W poniedziałek rzecznik rządu i szef KPRM poinformowali o rozpoczęciu budowy szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. W salach konferencyjnych ma znaleźć się 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych będzie dla pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia, którzy wymagają intensywnej opieki medycznej.

Zobacz wideo Czy w szpitalach może zabraknąć miejsc dla chorych bez koronawirusa?

W Agencji Rezerw Materiałowych ma znajdować się około 80 tys. dostępnych łóżek. W najbliższych dniach szpitale polowe mają powstawać także w innych miejscowościach. Rzecznik rządu dodał, że przy obecnej sytuacji epidemiologicznej takie miejsca mogą działać przez kilka tygodni, a w najgorszej sytuacji nawet miesięcy. 

- My w tej chwili jesteśmy w trakcie optymalizowania liczby łóżek w całym kraju. Chcemy wykorzystać tę bazę szpitalną, którą w tej chwili mamy. Więc myślę, że w ciągu tego tygodnia ta baza szpitalna, jeżeli chodzi o szpitale wojewódzkie i powiatowe, zwiększy się o ponad 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem. To potężna ilość nowych miejsc dla pacjentów - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Radiu Plus.

Więcej o: