MZ: Podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla medyków walczących z COVID-19. Podano koszty

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia przedstawił kolejne plany w związku z jesiennym planem walki z epidemią koronawirusa. Adam Niedzielski zapowiedział m.in. podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla personelu medycznego, który walczy z COVID-19.

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej w poniedziałek 19 października powiedział o projekcie ustawy, która ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Dokument ten ma trafić pod obrady Sejmu, które odbędą się już we wtorek.

Adam Niedzielski zapowiada podwojenie podstawowego wynagrodzenia medyków

Adam Niedzielski zapowiedział podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla personelu zaangażowanego w zwalczanie epidemii. Dodatkowo medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, będą mogli liczyć na pełne wynagrodzenie za ten czas. 

Szef resortu zdrowia został zapytany przez dziennikarzy o to, jak wysokie koszty będą wiązały się z podwojeniem podstawowego wynagrodzenia medyków, którzy są zaangażowani w walkę z epidemią koronawirusa:

Obecnie wygląda to w ten sposób: na wynagrodzenie składa się opłata za gotowość (zależna od liczby łóżek) oraz FFS (Fee-for-service), która wypłacana jest za każdego pacjenta. Przy obecnych stawkach jest to 180 złotych za opiekę nad pacjentem podejrzanym o zakażenie i 400 złotych za pacjenta ze stwierdzonym COVID-19 (za dobę opieki)

- wyjaśnił Adam Niedzielski. - Po konsultacjach z NFZ wynika, że koszty miesięczne rekompensat wynoszą obecnie 25 mln złotych. Teraz dodatki te wzrosną o 200 proc., co da koszty rzędu 50 mln złotych. To jest szacunek minimum. Do tego mogą dołączyć też rekompensaty dla ratowników medycznych. Koszty mogą zwiększyć też wynagrodzenia dla osób kierowanych do pracy przez wojewodów - dodał minister zdrowia. 

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu