Wszystkich Świętych. Rząd podjął decyzję ws. dodatkowego dnia wolnego 2 listopada

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd nie wprowadzi 2 listopada dodatkowego dnia wolnego. Pomysł ten był rozważany w celu rozładowania tłumów na cmentarzach.

Druga fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza. Liczba nowych przypadków oscyluje na poziomie 8000-9000 dziennie. Rząd wprowadził szereg obostrzeń, ale wciąż problematyczną kwestią jest to, w jaki sposób uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas uroczystości Wszystkich Świętych. 

Minister Zdrowia potwierdził, że nie będzie dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o rozłożenie wizyt na cmentarzach na dni poprzedzające oraz następujące po 1 listopada. Dotyczy to przede wszystkim seniorów Stwierdził również, że na razie nie wyobraża sobie, aby cmentarze były zamknięte w tym dniu, a rząd w sposób administracyjny ogranicza ruch. 

Jednym z rozważanych rozwiązań w celu rozładowania tłumów na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych było wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada. Minister zdrowia stwierdził jednak, że pomysł ten został odrzucony. 

W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa; takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, do podróżowania, a realizujemy strategię "zostań w domu".

- stwierdził Adam Niedzielski. 

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”

Koronawirus w Polsce. Jakie ograniczenia obowiązują na cmentarzach? 

Na ten moment zarówno w czerwonej, jak i żółtej strefie obowiązuje nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, a więc także na cmentarzach. Tego typu obostrzenia dotyczą również obrzędów kościelnych. Dodatkowo w kościołach obowiązują następujące limity osób w strefie żółtej –  1 osoba na 4m2, w strefie czerwonej – 1 osoba na 7m2,

Osoby wybierające się na cmentarze 1 listopada muszą także pamiętać o obostrzeniach w komunikacji miejskiej. W obu strefach obowiązuje limit 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy zachowaniu 50 proc. wolnych miejsc siedzących. 

Więcej o: