Koronawirus. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Liczba zakażonych koronawirusem wciąż rośnie, w związku z czym rośnie też liczba zajętych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla COVID-19. Jak wygląda obecna sytuacja w polskich szpitalach?
Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Koronawirus w Polsce. Zajętych jest 9439 łóżek dla pacjentów z COVID-19

W poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dla pacjentów chorych na COVID-19 w polskich szpitalach zarezerwowanych jest łącznie 15 tysięcy łóżek. Ze statystyk opublikowanych w środę 21 października wynika, że zajętych jest 9439 z nich (a więc o 477 więcej niż we wtorek). Oznacza to, że pacjenci z koronawirusem zajmują już 62,92 procent łóżek "covidowych".

W ciągu doby przybyło 32 pacjentów podpiętych do respiratora

Na Twitterze Ministerstwa Zdrowia opublikowano także statystyki dotyczące respiratorów. W ubiegły weekend rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że w szpitalach dostępnych jest 1115 tego typu urządzeń. W środę 20 października zajętych było 757 z nich (to o 32 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że chorzy na COVID-19 zajmują już 67,89 proc. respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma wzrosnąć

W poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 już wkrótce wzrośnie. Resort chce przekształcić niektóre szpitale powiatowe tak, aby przyjmowały one wyłącznie pacjentów z koronawirusem. W wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla pacjentów "covidowych". Minister zdrowia poinformował także, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty posiadające prywatne szpitale. Do środy ma zostać opracowana lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.

Więcej o: