Ponad 20 mld zł na pomoc polskim firmom. Gowin zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

- Co najmniej 20 mld zł trafi do polskich firm z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego - poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Jak zaznaczył wicepremier podczas konferencji Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych Unii Europejskiej, nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych. Oznacza to, że skorzysta z niego ten kraj, którego instytucje najszybciej złożą aplikację i uzyskają akceptację Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz przygotowania i uruchomienia preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców - dodał Jarosław Gowin.

Gowin: Głównym celem funduszu jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw 

Przypomniał, że głównym celem funduszu jest zapewnienie wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom poprzez zwiększenie im dostępu do finansowania.

Zobacz wideo Szpitale tymczasowe w każdym województwie. "To niezwykle złożone przedsięwzięcie"

Resort wskazał, że zgodnie z planami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, mnożnik finansowy w nowym funduszu ma wynieść co najmniej pięć. To oznacza, że do Polski trafi pięciokrotnie wyższa wartość akcji finansowej (np. kredytowej czy leasingowej) od wartości kapitału "zainwestowanego" w EFG. Przekładając to na krajowy grunt, oczekujemy co najmniej 20 mld zł preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców w ciągu najbliższych trzech lat.

Wsparcie będzie udzielane m.in. przez banki komercyjne 

Jak podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wsparcie z EFG będzie udzielane bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w tym m in. przez banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe, spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital). Będą one korzystać z takich instrumentów, jak: pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje.

15 października 2020 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał umowę, zgodnie z którą Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dot. COVID-19. Fundusz został stworzony przez państwa UE i pozwoli Grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny) na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.

Fundusz będzie mieć określone, indywidualne cele i kryteria kwalifikowalności. Okres inwestycji Funduszu będzie trwać do końca 2021 r. z możliwością przedłużenia. 

Borys: do branż objętych teraz restrykcjami trafiło blisko 4 mld zł

W ramach Tarczy Finansowej PFR do branż, które obecnie są dotknięte restrykcjami w związku z koronawirusem trafiło blisko 4 mld zł - podkreślił w środę prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że 23,8 tys. firm otrzymało średnio 164 tys. zł pomocy.

Borys na swoim profilu twitterowym wyjaśnił, że do turystyki i gastronomii trafiło 3,4 mld zł, a do kultury, rozrywki i rekreacji 0,5 mld zł.

"Pomoc w kwocie średnio 164 tys. zł trafiła do 23,8 tysięcy mikro, małych i średnich firm" - zaznaczył.

Rząd od soboty 17 października wprowadził nowe obostrzenia w związku ze zwiększoną liczbą zakażonych na koronawirusa. Dotyczyły one m.in. zawieszenia działalności siłowni, basenów w strefach żółtej oraz czerwonej. Restrykcje dotknęły również branżę gastronomiczną oraz w czerwonej strefie - handlu.

We wtorek prezes PFR ocenił, że obecne restrykcje związane z koronawirusem to koszt ok. 2 proc. spadku aktywności w czwartym kwartale br.

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników to program pomocowy w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej o wartości 100 mld zł. Na wsparcie przeznaczone dla mikroprzedsiębiorstw zarezerwowano 25 mld zł, dla małych i średnich firm - 50 mld zł, a pozostałe 25 mld zł ma trafić do dużych firm (Longina Grzegórska-Szpyt, Michał Boroń, PAP).

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: