Świadczenia chorobowe bez decyzji sanepidu. ZUS będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji

ZUS będzie pozyskiwać dane o osobach odbywających kwarantannę lub będących w izolacji domowej. Oznacza to, że ubiegający się o zasiłki chorobowe i opiekuńcze nie będą musieli dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy.

Wraz ze wzrostem liczby nowych przypadków rośnie także liczba osób przebywających na kwarantannie bądź w izolacji. W czwartek 22 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 378 tys. osobach przebywających na kwarantannie oraz 47 tys. osobach objętych na nadzorem epidemiologicznym. 

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Świadczenia chorobowe. Komu przysługują?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby będące na kwarantannie mają prawo do świadczenia chorobowego, czyli wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Skorzystać z tego mogą wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, zarówno zatrudnieni na umowie o pracę lub zlecenie, jak i prowadzący działalność gospodarczą. Dodatkowo świadczenie osobowe przysługuje osobom będącym w przymusowej izolacji. 

Koronawirus. ZUS będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji

ZUS zdecydował się wprowadzić udogodnienie, dzięki któremu ubiegający się o środki finansowe nie będą musieli składać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład samodzielnie pozyska dane z systemu Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym znajdują się informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na ich podstawie pracodawcy będą mogli wypłacić pracownikom świadczenia chorobowe. Informacje o kwarantannie pojawią się także na profilu w PUE ZUS każdej ubezpieczonej osoby. 

Więcej o: