Koronawirus. Kolejny wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, a wraz z nią liczba zajętych respiratorów i łóżek "covidowych". Czy może ich zabraknąć? Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe statystyki dotyczące bazy łóżkowej i respiratorowej w Polsce.
Zobacz wideo Setki wolnych łóżek w mazowieckich szpitalach? „Tam leżą pacjenci z innymi chorobami”

Liczba łóżek "covidowych" w Polsce. Zajętych jest 10 788 łóżek

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce dostępnych jest w sumie 18 432 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Ze statystyk, które resort opublikował w piątek 23 października, wynika z kolei, że zajętych jest 10 788 z nich (to o 697 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują już 58,52 procent dostępnych łóżek "covidowych". 

Respiratory dla pacjentów z COVID-19. 851 osób potrzebuje pomocy w oddychaniu

Ministerstwo Zdrowia poinformował także, że w polskich szpitalach są w sumie 1393 respiratory dla pacjentów walczących z COVID-19. W piątek 23 października dowiedzieliśmy się, że w użyciu jest 851 z nich (o 39 więcej niż w czwartek 22 października). Oznacza to, że zajętych jest już  61,09 procent wszystkich respiratorów zarezerwowanych dla pacjentów z koronawirusem

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiedział podwojenie bazy łóżkowej

W poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w funkcjonowaniu szpitali zostaną wprowadzone zmiany, a baza łóżkowa zostanie podwojona. Poinformował także, że rząd doszedł do porozumienia z placówkami z prywatnymi, które także stworzą miejsca dla pacjentów z COVID-19. 

- Przekształcimy część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego - mówił minister.

Więcej o: