Premier zapowiedział dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Na jakich zasadach będą obowiązywały?

W piątek Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie w sobotę 24 października. Premier poinformował także o przyznawaniu dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Wyjaśniamy, na jakich zasadach będzie się to odbywało.

Dodatkowe zasiłki opiekuńcze z tytułu opieki nad dzieckiem do lat ośmiu są przewidziane na takich zasadach, jak na wiosnę, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że obecnie nauka w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych odbywa się w trybie stacjonarnym.

Na jakich zasadach będą obowiązywały dodatkowe zasiłki opiekuńcze?

- Zasiłki są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane. Dzisiaj dzieci w wieku przedszkolnym I-III mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zobacz wideo "Odnoszę wrażenie, że decydenci obudzili się w ostatnich dniach"

W piątek poinformowano również, że nauka dzieci klas IV-VIII będzie odbywać się w trybie zdalnym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał  będzie rodzicom dzieci do lat ośmiu, w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także gdy uczęszczanie dzieci do szkół i innych placówek nie będzie możliwe ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne.

Komu będą przysługiwały zasiłki?

Zasiłek nadal będzie przysługiwał:

  • rodzicom dzieci do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Nie jest on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Więcej o: