Nowe obostrzenia. Jak działają salony fryzjerskie, hotele, kina, sklepy i restauracje w czerwonej strefie?

Od soboty 24 października na terenie całej Polski obowiązuje strefa czerwona. Oznacza to m.in. zamknięcie restauracji, pubów i barów, a także ograniczenia dla hoteli, salonów fryzjerskich oraz innych punktów usługowych. Co dokładnie się zmieniło?

W piątek w nocy w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. stanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii strefy czerwonej zostają rozciągnięte na całą Polskę od soboty 24 października. Jego zapisy obowiązują od soboty 24 października.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Gastronomia

Z treści rozporządzenia wynika, że od soboty obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej dla restauracji, pubów oraz barów. Możliwa jest natomiast realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Obowiązuje też zakaz prowadzenia stołówek szkolnych. W tym wypadku wydawanie posiłków jest możliwe jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych i kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Kolejny zakaz dotyczy organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji itd.)

Hotele i sanatoria

Hotele mogą kontynuować swoją działalność, ale pod pewnymi ograniczeniami. Zakazana jest działalność hotelowych klubów i dyskotek oraz innych miejsc udostępnionych do tańczenia.

Z hotelowych restauracji, basenów, centrów fitness oraz siłowni mogą korzystać jedynie goście, którzy przebywają w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową. Goście, gdy nie przebywają w swoich pokojach, muszą zakrywać usta i nos. Obowiązek ten dotyczy również obsługi.

Zawieszona zostaje działalność sanatoriów, z możliwością dokończenia trwających turnusów. Wyjątkiem są przypadki, gdy zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun

W takich miejscach stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie. Chyba, że między stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Siłownie, kluby fitness, aquaparki i baseny

Działalność tych obiektów jest zawieszona. Mogą one natomiast działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

Z zakazu wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni i w szkole.

Kina

Kina mogą kontynuować swoją działalność, przy czym na sali może być zajęte maksymalnie 25 procent miejsc, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub zachowaniu 1,5 m odległości. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa przez gości oraz obsługę.

Handel

W sklepach i centrach handlowych obowiązują limity dotyczące liczby osób. Dla sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych jest to 5 osób na kasę. Dla sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Rozrywka

Całkowicie zawieszona została działalność wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parków rekreacyjnych. To samo tyczy się klubów nocnych i dyskotek, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca.

Więcej o: