Zakaz lotów. Znamy nową listę 34 krajów, z których Polska nie przyjmie pasażerów

Rząd przedstawił kolejną listę krajów z zakazem lotów do Polski. Ta wydłużyła się do 34 państw. Rozporządzenie pozostanie w mocy przez dwa tygodnie.

Od początku pandemii rząd w ramach rozporządzenia określa listę krajów, z których nie będzie przyjmował pasażerów. Jest ona ustalana na podstawie współczynnika skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w okresie 14 dni i danych ECDC. Lista w związku z tym obowiązuje przez dwa tygodnie. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz domaga się referendum w sprawie aborcji. "Trzeba ratować Polskę"

Zakaz lotów do Polski - lista krajów

Poprzednie rozporządzenie obowiązuje do wtorku 27 października. Następnie wchodzi w życie w środę 28 października i pozostanie w mocy do 10 listopada. Lista krajów powiększyła się o pięć i wynosi obecnie 34 państwa, z których nie można przylecieć do Polski:

 1. Belize,
 2. Bośnia i Hercegowina,
 3. Czarnogóra,
 4. Brazylia,
 5. Nepal,
 6. Gruzja,
 7. Jordan,
 8. Bahrajn,
 9. Maroko,
 10. Izrael,
 11. Katar,
 12. Kuwejt,
 13. Libia,
 14. Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 15. Albania,
 16. Argentyna,
 17. Armenia,
 18. Chile,
 19. Honduras,
 20. Irak,
 21. Kolumbia,
 22. Kostaryka,
 23. Liban,
 24. Macedonia Północna,
 25. Malediwy,
 26. Mołdawia,
 27. Panama,
 28. Paragwaj,
 29. Peru,
 30. Tunezja,
 31. Wyspy Zielonego Przylądka,
 32. USA,
 33. Oman,
 34. Bahamy. 

Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej (KE apeluje, by nie zakłócać swobodnego przepływu osób i stosować inne środki, jak testy czy kwarantanna) oraz Rosji i Ukrainy (osoby przekraczającej polską granicę z tych krajów, muszą odbyć kwarantannę). Z zakazu lotów wyłączone są loty wykonywane za zgodą lub na zlecenie premiera oraz realizowane na potrzeby sił zbrojnych. Nie są nim także objęte samoloty wyczarterowane przed wejście w życie rozporządzenia. 

W jakich krajach potrzebny jest negatywny test na koronawirusa?

Podobne regulacje mają inne państwa. Spora część krajów warunkuje wjazd zagranicznych gości uzyskaniem negatywnego wyniku testy na koronawirusa. Listę państw, które wymagają poświadczenia, że nie jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2, znajdziecie pod TYM adresem. 

Więcej o: