Koronawirus. Do 1150 wzrosła liczba zajętych respiratorów. To niemal 70 proc. dostępnego sprzętu

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące liczby zajętych łóżek oraz respiratorów przez pacjentów z COVID-19. Obie liczby wzrosły i powoli zbliżają się do granicy wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Liczba zajętych łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła do 13 931, a zajętych respiratorów do 1150 - wynika z informacji przekazanych przez resort zdrowia w środę 28 października. Oznacza to, że liczba zajętych respiratorów w ciągu doby wzrosła o 72, a liczba łóżek o 640. Tym samym zajętych jest już 69 proc. dostępnych respiratorów i 64 proc. łóżek "covidowych".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że kwarantanną objętych jest 479 288 osób, a 47 242 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. Do 123 504 wzrosła ogólna liczba Polaków, którzy wygrali walkę z COVID-19. Oznacza to, że w ciągu jednej doby wyzdrowiało 4 tysiące 267 osób.

Strajk kobiet W tym miejscu miał być tekst informacyjny, ale strajkujemy!

Mateusz Morawiecki: To kryzys bez precedensu, być może równie głęboki, jak ten sprzed niemal wieku

Mateusz Morawiecki powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że obecnie mamy od 10 do 12 razy więcej zachorowań na COVID-19 niż w czasie lata. Premier podkreślił, że w Polsce jest około 20 tysięcy łóżek dla pacjentów z koronawirusem, ale możliwe będzie zorganizowanie dodatkowych 10-15 tysięcy. Według premiera gotowych do podłączenia jest również 3 tysiące respiratorów.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Ministerstwo Zdrowia: 18 820 zakażeń koronawirusem

"To kryzys bez precedensu, być może równie głęboki, jak ten sprzed niemal wieku, albo jeszcze poważniejszy" - podkreślił Morawiecki, mówiąc o kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię. "Wiele zależy jednak od tego, jak poradzimy sobie z opanowaniem epidemii w najbliższych tygodniach" - dodał.

Zobacz wideo Wiceminister zdrowia: 14 kwietnia podpisaliśmy umowę na 1241 respiratorów. Spółka nie wywiązała się z terminów dostaw
Więcej o: