Premier: Szczepionka na koronawirusa może być już w styczniu. Komisja Europejska przedstawiła plan

- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - powiedział premier Morawiecki na piątkowej konferencji.

Z całego świata płyną informacje, że niedługo mogą być gotowe pierwsze szczepionki na koronawirusa. Na początku października dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję, że szczepionkę uda się opracować przed końcem roku. Dwa tygodnie temu podobne informacje płynęły ze Stanów Zjednoczonych. Według doktora Anthony'ego Fauci'ego, specjalisty od chorób zakaźnych i doradcy Białego Domu ws. pandemii koronawirusa już pod koniec listopada lub na początku grudnia będziemy wiedzieli, czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. 

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy przyjdzie szczyt epidemii? Matematycy: Szczyt nastąpi 22 listopada

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada szczepionkę na początek stycznia

W trakcie piątkowej konferencji premier mówił o rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - dla ludzi starszych i dla służb medycznych

- powiedział Mateusz Morawiecki. W następnych miesiącach szczepionka ma być dostępna dla kolejnych osób. Jak dodał premier, szczepienie nie będzie obowiązkowe, ale rząd będzie nakłaniał do niego wszystkich obywateli. Nie wiadomo, która firma dostarczy preparaty, ale Polska zabezpieczyła sobie ich dostawę, wpłacając pieniądze na ten cel do budżetu UE - mówił Morawiecki. To działanie ma zapewnić nam równy dostęp do szczepionki. 

Szczepionka / zdjęcie ilustracyjne"DGP": Rząd planuje kupić 20 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Obostrzenia nawet po szczepionce

Pojawienie się szczepionki nie oznacza od razu luzowania obostrzeń. Pojawia się problem dystrybucji i dostępności. Początkowo szczepionka trafi do osób z grup ryzyka, zaszczepienie większości obywateli może zając wiele tygodni, a nawet miesięcy. Niemieccy eksperci z instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) już teraz zapowiadają, że szybko nie zrezygnujemy z dystansu społecznego i noszenia maseczek. 

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce