PKP Intercity odpowiada na pandemię. Mniej miejsc siedzących, dezynfekcja pociągów

PKP Intercity przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa ograniczona została liczba miejsc siedzących w składach. Wagony natomiast są stale dezynfekowane.

Jak czytamy w komunikacie PKP Intercity, od soboty 17 października 2020 r. w pociągach PKP Intercity jednocześnie zajętych może być co najwyżej 50 proc. miejsc siedzących. Zmiana wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października br. służy temu, by pasażerowie mogli zajmować nie więcej niż co drugie miejsce siedzące, zachowując odstęp. Pasażerowie mogą zajmować dowolne miejsca w obrębie posiadanej klasy wagonu, bez względu na miejsce wskazane na zakupionym bilecie.

Zasady bezpieczeństwa w pociągach 

PKP Intercity przypomina, że cały czas funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Proces ten jest prowadzony na terenie całej Polski i wszystkich zakładów spółki, dzięki czemu każdy pociąg jest odpowiednio przygotowywany przed i po każdym kursie. Od marca do września 2020 wykonano ponad 225 tysięcy dezynfekcji - 175 567 dezynfekcji wagonów i 49 606 lokomotyw/członów sterowniczych EZT.

Zobacz wideo "W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko"

Na pokładach pociągów przewoźnika obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Drużyny konduktorskie w komunikatach wygłaszanych na pokładach pociągów oraz podczas kontroli biletów przypominają o konieczności wypełniania tego obowiązku przez pasażerów podczas trwania całej podróży.

Konduktorzy kontrolują obowiązek zakrywania nosa i ust 

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej - maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych.

"Powzięcie szczególnych środków ostrożności, wprowadzenie nowych procedur wewnętrznych oraz zasad podróżowania pozwoliło na zapewnienie bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa w pociągach PKP Intercity" - czytamy.

Więcej o: