Wielka mobilizacja WOT na epidemię. Jest już 19 tys. ochotników

Ponad 19,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymało natychmiastowe wezwania do stawiennictwa w swoich jednostkach. Obowiązek ten nie dotyczy żołnierzy zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP, który pomagają w zakresie działań przeciwkryzysowych.

W niemal czteroletniej historii Wojsk Obrony Terytorialnej nie doszło jeszcze do takiej sytuacji. 30 października żołnierze po raz pierwszy otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Powodem tego była potrzeba uzupełnienia stanu osobowego w ramach operacji "Trwała odporność".

Wszyscy żołnierze WOT otrzymają wezwanie do stawienia się w swoich jednostkach Wszyscy żołnierze WOT otrzymają wezwanie do stawienia się w swoich jednostkach

Żołnierze WOT przejdą odpowiednie szkolenia medyczne

Oprócz ponad 2220 żołnierzy, którzy zostali zaangażowani w akcję wcześniej, do swoich jednostek WOT przybyło także ponad 19,5 tys. innych żołnierzy, co łącznie stanowi ponad 84 proc. wszystkich stanów osobowych - czytamy na oficjalnym profilu Terytorialsów na Twitterze: Zawsze gotowi, zawsze blisko! 

Niemal tysiąc żołnierzy odbyło już szkolenia, mające na celu przygotowanie ich do działań przeciwepidemicznych. Poza standardowymi ćwiczeniami medycznymi polegały one na topografii wojskowej, czego celem jest chęć zwiększenia zaangażowania w monitoring kwarantanny.

Coraz więcej żołnierzy w walce z koronawirusem

Dowódcy wszystkich szczebli wojskowych opracowali ponadto plany, w których zawarto osobiste i prywatne zobowiązania wszystkich żołnierzy na najbliższe tygodnie. Efektem tego ma być możliwość użycia przez nich sprzętu medycznego w wymagających tego sytuacjach.

Mariusz Błaszczak Żołnierze przejmują punkty pobrań próbek. Mają odciążyć medyków

Niebawem osiągnięte ma zostać docelowe zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem, wynoszące poziom 20 tysięcy żołnierzy. Poza przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej, w działania angażowani są również żołnierze zawodowi z jednostek innych rodzajów sił zbrojnych.

Zobacz wideo Morawiecki apeluje do protestujących i opozycji: Proszę o to, abyśmy usiedli do rozmów
Więcej o: