USA. Donald Trump kpi z lockdownów w Europie. Według naukowców po jego wiecach mogło zakazić się 30 tys. osób

Tuż przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych Donald Trump skrytykował europejskie podejście do walki z epidemią koronawirusa. Polityk przekonywał, że za jego kadencji w USA nie będzie żadnych blokad. - Co oni do diabła robią? Chyba tam pojadę i im to wytłumaczę - mówił Trump podczas wiecu.

Podczas spotkania z wyborcami w Hickory w Północnej Karolinie Donald Trump przekonywał, że jako prezydent Stanów Zjednoczonych gwarantuje "wielki powrót Ameryki" oraz to, że nie będzie wprowadzał żadnych blokad w ramach walki z epidemią koronawirusa. Według polityka ta metoda się nie sprawdza, a za przykład podał Europę.

Zobacz wideo Dr Zieliński: Restrykcje mają już mały wpływ na przesunięcie maksimum epidemii

Donald Trump o Europie: Nie opanowali epidemii. Chyba tam pojadę i im to wytłumaczę

- Europa nałożyła drakońskie lockdowny, a mimo to liczba infekcji gwałtownie rośnie, liczba ofiar śmiertelnych gwałtownie rośnie, a ich gospodarki - spójrzmy prawdzie w oczy, widzicie, co się stanie - legły w gruzach. Ludzie się buntują, nie chcą i nie dają sobie już z tym rady. Europa nie opanowała pandemii. Co oni do diabła robią? Chyba tam pojadę i im to wytłumaczę - mówił Donald Trump dodając, że Stany Zjednoczone oczywiście dobrze życzą Europie.

'USA to państwo z kartonu. Bo jak to możliwe, że Trump nie siedzi?'Pawłowski: USA to państwo z kartonu

Wyższe wskaźniki śmiertelności na 100 tys. mieszkańców, w porównaniu do USA, są tylko w Belgii i Hiszpanii. Co do wskaźnika zakażeń, Stany Zjednoczone prześcigają Belgia, Czechy, Czarnogóra i Mołdawia.

Według naukowców wiece Trumpa odpowiadają za 30 tys. nowych zakażeń

Media w USA często informowały o wiecach Donalda Trumpa, na których organizatorzy, jego zwolennicy i sam prezydent nie przestrzegali wszystkich obostrzeń. Od 20 czerwca do 22 września odbyło się 18 spotkań wyborczych, z czego trzy zorganizowano w zamkniętych halach. Badacze z Instytutu Badań Polityki Gospodarczej w Stanford obliczyli, jaki mógł być wpływ wieców na rozprzestrzenianie się wirusa w tym regionie. Według ich danych spotkania wyborcze mogły doprowadzić do 30 tys. nowych infekcji i 700 zgonów. W hrabstwach, gdzie odbyły się wiece, liczba zakażonych wzrosła o nawet 250 na 100 tys. mieszkańców.

W poniedziałek w USA podano informację o 81 493 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i aż 447 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Od początku epidemii SARS-CoV-2 wykryto u ponad dziewięciu mln Amerykanów, a z powodu ciężkiego przebiegu infekcji zmarło już ponad 230 tysięcy pacjentów w tym kraju. Dodatkowo Amerykańska Akademia Pediatrii poinformowała, że tylko w tygodniu 23-29 października koronawirusa wykryto u 61 477 dzieci w USA. To największy przyrost od początku epidemii. Cały czas Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym epidemią krajem na świecie.

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych.PKB USA odbił, Trump to wykorzysta. Tyle że to tylko część obrazu gospodarki

Więcej o: