Ruszyła autokwarantanna. Na czym polegają nowe zasady kwarantanny?

Od 3 listopada obowiązują nowe zasady kwarantanny. Osoby mieszkające z kimś, u kogo potwierdzono zakażenie koronawirusem automatycznie muszą poddać się kwarantannie.

Nowe zasady kwarantanny zostały wprowadzone wraz z rządowym rozporządzeniem opublikowanym w poniedziałek wieczorem 2 listopada. Zmiany były zapowiadane w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Zobacz wideo „W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko”

Nowe zasady kwarantanny. Na czym polegają?

Od wtorku 3 listopada współmieszkańcy zakażonego koronawirusem muszą poddać się kwarantannie, nie czekając na telefon z sanepidu. - Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - wyjaśniał kilka dni temu Adam Niedzielski.

Koronawirus - badanie Połowa domowników zostanie zakażona przez chorego w ciągu kilku dni

Identyczne zapisy znalazły się w opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu rządu. Czytamy w nim, że "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca [...] jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się”.

Koronawirus w Polsce. Blisko 20 000 nowych przypadków 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek 3 listopada o 19 364 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 227 osób w Polsce. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 414 844, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi 6102. O 937 i 97 wzrosła liczba zajętych kolejno łóżek i respiratorów covidowych. Tym samym zajętych jest już 70,11 proc. i 78,32 proc. tego sprzętu.

Więcej o: