Koronawirus. Lekarzom spoza UE będzie łatwiej o pracę w Polsce. Rząd zmienia przepisy

Na konferencji prasowej we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie. Zmiany dotyczą także zatrudniania medyków spoza krajów UE.

- Dziś w nocy zostały zmienione przepisy. Do tej pory ponad 30 tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych - powiedział Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że medycy codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

Zmiany w zatrudnianiu personelu medycznego spoza UE

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk poinformował również, że na mocy zapowiedzianej nowelizacji mają zostać uproszczone warunki, na których lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej, będą mogli podjąć w Polsce pracę. Projekt dotyczący zmian ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu.

- W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla osób spoza UE, z personelu medycznego, które będą chciały podejmować pracę w Polsce. Dzięki temu lekarz w ciągu 2-3 tyg. otrzyma decyzję - podał Dworczyk.

Nowa strategia w walce z koronawirusem w Polsce

- Przesłanką do podsumowania strategii działań jest dzisiaj wydanie przez nas kolejnej edycji strategii, to już wersja 3.0. Ona od dzisiaj od południa jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia - poinformował minister Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

Rozszerzona strategia rządowej walki z koronawirusem to:

  • model opieki z użyciem pulsoksymetru dla pacjentów skąpoobjawowych;
  • testy antygenowe, które będą podstawą do stwierdzenia koronawirusa tak samo jak testy PCR;
  • nowe zasady kwarantanny (automatycznie trafia na nią rodzina osoby zakażonej).

Czytaj też: Pulsoksymetry dla zakażonych koronawirusem. Co to jest? Jak używać? Kto je otrzyma? 

- Zmieniliśmy też definicję przypadku koronawirusa - za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego - mówił Niedzielski. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.