Nowe zasady kwarantanny. Rodzina zakażonego koronawirusem nie będzie kierowana na testy

Z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem od wtorku 3 listopada obowiązują nowe zasady kwarantanny. Zgodnie z nowymi przepisami mieszkający wraz z osobą chorą na koronawirusa trafią na kwarantannę, ale nie będą przechodzić testów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 5 listopada o 27 143 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 367 osobach zmarłych na COVID-19. Resort codziennie informuje także o liczbie osób przebywających na kwarantannie. Obecnie objętych jest nią 430 tys. osób, choć w pewnym momencie było ich nawet pół miliona. 

Automatyczna kwarantanna. Na czym polega? 

Nowe zasady kwarantanny zostały wprowadzone, aby odciążyć sanepid w czasie drugiej fali pandemii koronawirusa. Dotychczasowo to właśnie sanepid musiał wydać decyzję o skierowaniu osoby na kwarantannę. Od 3 listopada proces ten zostanie zautomatyzowany. 

- Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. Jako współdomownicy zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Kiedy możliwy jest lockdown Polski? Kiedy lockdown Polski? Przekładamy słowa premiera na kalendarz

Automatyczna kwarantanna ma trwać siedem dni od dnia zakończenia izolacji chorego na koronawirusa. W praktyce więc współmieszkaniec będzie objęty kwarantanną przez 17 dni. 

Obowiązkowa kwarantanna dla współmieszkańców, ale testy już nie 

Wątpliwości budzi jednak fakt, że współmieszkańcy trafiający na kwarantannę nie będą automatycznie kierowani na testy - informuje serwis polsatnews.pl, który otrzymał potwierdzenie w tej sprawie od Ministerstwa Zdrowia. W takiej sytuacji osoby mieszkające z zakażonym mogą zachorować i nie przejść testów. Nie zostaną więc ujęte w aktualizowanych przez resort statystykach dotyczących osób zakażonych ani ozdrowieńców. 

. Chwila i wszyscy w pokoju zakażeni. Jak się chronić? Nie tylko maseczki

Trudno jest oszacować, jak dużej liczby osób może to dotyczyć. Wiadomo jednak, że istnieje duża szansa zakażenia się koronawirusem w przypadku, gdy przebywa się w jednym mieszkaniu z chorym. Dlatego współmieszkańcy również są objęci kwarantanną. 

Więcej o: