500 zł dla nauczycieli. Szef MEN zdradził szczegóły programu refundacji

W piątek krótkie oświadczenie w sprawie rządowego wsparcia dla nauczycieli wygłosił minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek. Szef MEN mówił, na czym będzie polegało "500+ dla nauczycieli".

O nowym programie wsparcia nauczycieli premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę (4 listopada) na konferencji prasowej, gdzie ogłoszono również przejście klas 1-3 na nauczanie zdalne. - Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej 500 zł - mówił premier.

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

500 zł na akcesoria informatyczne dla nauczycieli

- Rząd Mateusza Morawieckiego wyasygnował na ten cel w zakresie wsparcia teleinformatycznego ok. 0,5 mld złotych, poinformował w piątek Przemysław Czarnek. - Dokładamy do tego kolejne ok. 300 mln złotych dla nauczycieli, którzy ponoszą koszty związane z doposażeniem w akcesoria informatyczne, niezbędne do zwiększenia efektywności nauczania zdalnego. Wsparciem zostaną objęci nauczyciele wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych - dodał szef MEN.

Wszyscy ci nauczyciele będą mogli zakupić niezbędne akcesoria informatyczne wymienione w rozporządzeniu, które się wkrótce ukaże. Szeroki wachlarz akcesoriów rozciąga się od takich rzeczy jak np. słuchawki i klawiatury po oprogramowanie i dostęp do internetu o większej szybkości. Może to być także dopłata 500 zł do sprzętu lepszej jakości, jeśli nauczyciele chcieliby zainwestować więcej w bardziej wydajne urządzenia.

Co zrobić, by otrzymać refundację

Wsparcie dotyczy produktów kupowanych teraz i tych zakupionych do 7 grudnia 2020 r. Obejmuje również te zakupy, które nauczyciele zrobili w bieżącym roku szkolnym. Warunkiem uzyskania refundacji jest wypełnienie krótkiego wniosku. Jego wzór zostanie dołączony do rozporządzenia i opublikowany na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do wniosku dołączyć należy imienny dowód zakupu sprzętu.

- Jeszcze w listopadzie przekażemy samorządom 100 proc. środków finansowych niezbędnych do prowadzenia refundacji. Jesteśmy przekonani, że jeszcze w grudniu na rachunkach nauczycieli znajdą się środki pochodzące z tej refundacji.

Więcej o: