Koronawirus. Ponad 73 proc. respiratorów jest zajętych [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba zajętych łóżek zarezerwowanych dla pacjentów chorych na COVID-19, zmniejszyła się jednak liczba zajętych respiratorów. Jak wygląda obecna sytuacja w polskich szpitalach? Przyglądamy się ministerialnym statystykom.
Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

Codzienny raport dotyczący koronawirusa został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Resort Adama Niedzielskiego poinformował, że 9 listopada w polskich szpitalach jest łącznie 31 815 łóżek dla pacjentów z COVID-19, spośród których 20 967 jest zajętych (to o 753 więcej niż dzień wcześniej). Oznacza to, że 65,9 proc. łóżek "covidowych" jest zajętych.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało także dane dotyczące respiratorów. W Polsce dla pacjentów chorych na COVID-19 jest przeznaczonych 2442 takich urządzeń, z których 1804 jest już zajętych (o 37 mniej niż poprzedniej doby). Oznacza to, że zajętych jest 73,87 proc. respiratorów. 

Zdjęcie ilustracyjne. Dron w powietrzu Drony będą latać ze Stadionu Narodowego do szpitala MSWiA

Koronawirus w Polsce. W niektórych szpitalach brakuje tlenu

Resort Adama Niedzielskiego informuje, że wciąż mamy zapas respiratorów dla pacjentów zakażonych koronawirusem, jednak z kolejnych szpitali docierają do nas sygnały, że brakuje tlenu. Z ustaleń RMF FM wynika, że z tego powodu w każdym województwie powołany został specjalny koordynator, który będzie nadzorował dystrybucję dostaw tlenu do szpitali. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że w niektórych szpitalach problemem jest nie brak tlenu, a infrastruktura. 

Zdjęcie ilustracyjne Spółka Marcina Szumowskiego ma kontrakt na 1,5 mld zł. Chodzi o lek na włóknienie płuc

- Zdarza się też czasem tak, że przy dużym obłożeniu infrastruktury tlenowej i dużej liczbie respiratorów pojawiają się problemy ze starą instalacją elektryczną. Były przypadki, kiedy przy nowej instalacji tlenowej padała cała elektryczna. Takie lokalne problemy mogą występować, a niektóre stare szpitale nie mogą prowadzić tlenoterapii na centralnej instalacji - zauważa wiceminister resortu Sławomir Gadomski.

Więcej o: