Hotele jednak czynne? Przedsiębiorcy mogą chcieć wykorzystać lukę w obostrzeniach

Rząd wprowadził obostrzenia dotyczące funkcjonowanie hoteli oraz pensjonatów. Właściciele tego typu placówek mogą jednak chcieć skorzystać z luki, dzięki której obiekty mogą dalej funkcjonować.

W minionym tygodniu rząd wprowadził kolejne obostrzenia, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięte zostały galerie handlowe, a także kina i teatry, ograniczone zostało funkcjonowanie hoteli.

Zobacz wideo Morawiecki przestawia kolejne restrykcje, a o wzrost zachorowań obwinia protestujących

Hotelarze mogą wykorzystać lukę w przepisach. Na czym ona polega?

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami do 29 listopada hotele i pensjonaty pozostaną zamknięte. W placówkach tego typu mogą przebywać jedynie osoby w podróży służbowej. Jak podaje wprost.pl, ten wyjątek pozwala niektórym hotelarzom obchodzić obostrzenia i wciąż funkcjonować, choć w minimalnym stopniu.

Właściciel hotelu może chcieć przyjąć każdą osobę, która zakomunikuje słownie, że przebywa w podróży służbowej. Taka deklaracja zdejmuje odpowiedzialność z przedsiębiorcy, gdyż nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia tego faktu w postaci dokumentu. Co więcej, rząd nie wyznaczył instytucji, której obowiązkiem byłoby sprawdzenie, czy osoby przebywające w hotelu rzeczywiście są w podróży służbowej. 

Koronawirus w Polsce. Lockdown coraz bliżej

Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że twardy lockdown zostanie wprowadzony w momencie, gdy średnia liczba nowych zakażeń z ostatnich siedmiu dni przekroczy 70-75 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Narodowa kwarantanna wiązać się będzie m.in. z zakazem swobodnego przemieszczania się. Wicepremier Jarosław Gowin apeluje natomiast o niewprowadzanie obostrzeń, które mogłyby uderzyć gospodarkę. 

Twardy lockdown może zostać wprowadzony na dniach, gdyż aby do tego doszło przez tydzień musielibyśmy notować po ok. 27 - 29 tys. nowych przypadków. W trzech z czterech ostatnich dni liczba nowych przypadków przekroczyła tę granicę

Więcej o: