Koronawirus. Zajętych jest ponad 77 proc. respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19. Z ministerialnych statystyk wynika, że w użyciu jest 66,4 proc. łóżek i 77,15 proc. tak zwanych respiratorów "covidowych".
Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu

Codzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa w Polsce został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Z danych z 10 listopada wynika, że w polskich szpitalach jest łącznie 32 586 łóżek dla pacjentów z COVID-19, spośród których 21 640 jest zajętych (to o 673 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że do dyspozycji lekarzy pozostaje 33,6 proc. łóżek "covidowych". 

Ministerialne statystyki mówią także o liczbie respiratorów dla osób zakażonych koronawirusem. W polskich placówkach medycznych jest ich łącznie 2460, z czego 1898 jest zajętych (o 94 więcej niż poprzedniej doby). Oznacza to, że tylko 22,85 proc. takich urządzeń jest jeszcze dostępnych. 

Szczepionka Koronawirus. Lekarze nie chcą orzekać zgonów poza szpitalami. Boją się zakażenia

Koronawirus w Polsce. W niektórych szpitalach brakuje tlenu

Choć z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce wciąż jest zapas respiratorów, to ze szpitali w całej Polsce dochodzą sygnały, że brakuje tlenu, który jest niezbędny do ratowania życia pacjentów chorych na COVID-19. Radio RMF FM ustaliło, że z tego powodu w każdym województwie powołany został specjalny koordynator, który nadzoruje dystrybucję dostaw tlenu do szpitali. Ministerstwo Zdrowia ma świadomość tego problemu. Wiceminister resortu Sławomir Gadomski powiedział, że w niektórych przypadkach kłopotu nie stanowi brak tlenu, a instalacja elektryczna.

- Zdarza się też czasem tak, że przy dużym obłożeniu infrastruktury tlenowej i dużej liczbie respiratorów pojawiają się problemy ze starą instalacją elektryczną. Były przypadki, kiedy przy nowej instalacji tlenowej padała cała elektryczna. Takie lokalne problemy mogą występować, a niektóre stare szpitale nie mogą prowadzić tlenoterapii na centralnej instalacji - powiedział Gadomski.

Koronawirus w Polsce. Piątek (06.11) - ostatnie popołudnie przed zamknięciem sklepów w galeriach handlowych Narodowa kwarantanna - czym jest lockdown i kiedy może być wprowadzony?

Więcej o: