Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym!

- W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając, że jeśli liczba zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie, nie będzie potrzeby wprowadzania narodowej kwarantanny. Premier przestrzega jednak, że "nie możemy sobie pozwolić na swobodę".

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń z ostatnich kilku dni "to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek!". Premier dodał, że jeśli stosunek nowych zakażeń utrzyma się na poziomie 65 zachorowań na 100 tys. mieszkańców, to nie będzie potrzeby wprowadzania dalszych, surowych obostrzeń.

Morawiecki: Jeśli liczba zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie nie będzie narodowej kwarantanny

Szef rządu wskazał, że "po konsultacjach z Radą Medyczną ustaliliśmy, że jeżeli liczba zakażeń utrzyma się na podobnym poziomie - bardziej radykalne kroki nie będą potrzebne". Przypomniał jednocześnie, że obecna liczba zakażeń "to wciąż dużo", a "dystans, jaki dzieli nas od progu narodowej kwarantanny, nadal jest niewielki i nie pozwala na swobodę".

Ustaliliśmy ostatni próg alarmowy na poziomie 70/75 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. W ostatnich dniach udało nam się wyhamować dokładnie przed tym punktem krytycznym

- powiedział Morawiecki.

Morawiecki: Wygraliśmy pierwszą bitwę w wojnie z drugą falą pandemii

- Kochani - wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym! Dyscyplina działa! Dlatego wciąż proszę i będę prosił - zostańmy w domu. Zasada jest prosta - im mniej kontaktów społecznych, tym mniejsza szansa na zakażenie i wyhamowanie epidemii - powiedział.

Premier podkreślił, że obecny spadek liczby nowych zakażeń jest spowodowany odpowiedzialną postawą społeczeństwa oraz stosowaniem się do zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki. - Zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusem. Teraz nie możemy jej zmarnować - zaznaczył.

Według Morawieckiego "wygraliśmy pierwszą bitwę w wojnie z drugą falą pandemii". - Przed nami jeszcze długa walka, ale jedno jest pewne - razem ją wygramy! - dodał.

W czwartek (12 listopada) resort zdrowia poinformował o 22 683 nowych i potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 albo współistnienia zakażenia z innym schorzeniem zmarło 275 osób. Od początku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono łącznie 641 496 zakażeń oraz 9 080 zgonów.

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia
Więcej o: