Joanna Lichocka z PiS wie, jak Niemcy mogą pomóc Polsce w walce z pandemią. Chodzi o naszych lekarzy

Prezydent Andrzej Duda odrzucił propozycję złożoną przez prezydenta Niemiec w sprawie pomocy w walce z epidemią koronawirusa. Teraz posłanka PiS Joanna Lichocka sugeruje, by lekarze zatrudnieni u naszego zachodniego sąsiada dostali urlopy i wrócili leczyć chorych na COVID-19 w Polsce.

"Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać. Daj mi znać, jeśli są rzeczy, które możemy zrobić dla Polski w obecnej sytuacji" - pisał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Andrzej Duda w odpowiedzi zapewnił, że Polska dziękuje za gest i w razie potrzeby również jest gotowa pomóc Niemcom w walce ze skutkami epidemii. Po liście prezydenta Polski samorządy województwa mazowieckiego i lubuskiego postanowiły same zgłosić się o pomoc do zachodnich sąsiadów. Szpitale potrzebują m.in. butli na tlen czy leków.

Koronawirus. Mazowsze chce przyjąć pomoc od Niemiec. Koronawirus. Mazowsze chce przyjąć pomoc od Niemiec. "Odwrotnie niż rząd"

Joanna Lichocka o pomocy Niemiec: Niech landy oddelegują polskich lekarzy do Polski

Do sytuacji odniosła się posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Joanna Lichocka w rozmowie z "Faktem" przedstawiła pomysł na to, jak Polska może poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Jak zauważyła polityczka, w kraju przede wszystkim brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego.

- Niech landy niemieckie oddelegują polskich lekarzy pracujących w niemieckiej służbie zdrowia do Polski na czas pandemii. Niemcy finansowaliby to, udzielając naszym rodakom, lekarzom, płatnych urlopów na ten czas. To byłaby bardzo wydatna i znacząca pomoc - powiedziała posłanka PiS. Według Joanny Lichockiej lekarze mieliby pracować na swoim urlopie w Polsce i nie dostawać z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.

Zobacz wideo Powstają nowe szpitale tymczasowe. Czy wystarczy medyków?

Odmowa przyjęcia pomocy przez Polskę wzbudziła zdziwienie w Niemczech. Wcześniej podobną pomoc przyjęli Czesi. "Czy Polska nie jest zbyt dumna, żeby przyjąć od nas pomoc?" - zastanawiali się dziennikarze m.in. Deutsche Welle. Podobnie pisali również redaktorzy "Die Welt".

Kanclerz Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 IX 2019 r."Die Welt": Polski rząd jest zbyt dumny, by poprosić Niemcy o pomoc