Portugalia. W bilansie epidemicznym wkradły się błędy - mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci

Naukowcy z wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Porto wykazali niespójności i przeoczenia w oficjalnych dokumentach Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia. W danych dotyczących pacjentów zakażonych koronawirusem pojawiły się m.in. przypadki mężczyzn w ciąży, 134-latków czy osób, które miały mieć COVID-19 jeszcze przed dotarciem epidemii do Europy.

Jak podaje "Publico", dane o epidemii koronawirusa podawane przez służby sanitarne Portugalii zawierają poważne błędy. Naukowcy z Uniwersytetu w Porto ocenili statystyki krajowych służb medycznych i wskazali najbardziej zadziwiające przypadki nieprawidłowości. W niektórych raportach znaleźli się zakażeni koronawirusem "trzej mężczyźni w ciąży, ciężarna 97-latka czy pacjenci mający 134 lata".

Zobacz wideo Czy pandemia spowalnia zmiany klimatyczne?

Portugalia. Błędne raporty epidemiologiczne: mężczyźni w ciąży, zakażeni przed epidemią

Dodatkowo z danych służb epidemicznych wynika, że 19 pacjentów zakaziło się koronawirusem jeszcze zanim wirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zdiagnozowany nie tylko w Portugalii, ale w ogóle w Europie. Cristina Costa Santos uważa, że błędy służb są ewidentne, jednak nie można ich za to winić. Naukowcy podkreślają, że pomyłki mogą pojawiać się w takiej sytuacji jak teraz, kiedy zlecanych jest ogromna liczba testów. Dodatkowo istnieją trzy platformy, na których te dane muszą się pojawić, co zwiększa ryzyko pojawiania się pomyłek.

Naukowcy ostrzegają jednak, że takie błędy mogą podważać ważność niektórych testów czy analiz i mogą się wiązać z poważnymi implikacjami w kontekście ogólnego badania przebiegu epidemii. Mogą też negatywnie wpływać na ustalanie procedur związanych z walką z COVID-19. Dyrektor generalny ds. Zdrowia, Graça Freitas w odpowiedzi na raport stwierdził, że dane te nie są doskonałe, ale "teraz głównym priorytetem jest wykrywanie zakażonych, leczenie pacjentów i izolowanie kontaktów".

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku epidemii w Portugalii zakażonych koronawirusem zostało 198 011 pacjentów. Do tej pory z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 zmarło 3 181 osób. 

Więcej o: