Portugalia. W bilansie epidemicznym wkradły się błędy - mężczyźni w ciąży i 134-letni pacjenci

Naukowcy z wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Porto wykazali niespójności i przeoczenia w oficjalnych dokumentach Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia. W danych dotyczących pacjentów zakażonych koronawirusem pojawiły się m.in. przypadki mężczyzn w ciąży, 134-latków czy osób, które miały mieć COVID-19 jeszcze przed dotarciem epidemii do Europy.

Jak podaje "Publico", dane o epidemii koronawirusa podawane przez służby sanitarne Portugalii zawierają poważne błędy. Naukowcy z Uniwersytetu w Porto ocenili statystyki krajowych służb medycznych i wskazali najbardziej zadziwiające przypadki nieprawidłowości. W niektórych raportach znaleźli się zakażeni koronawirusem "trzej mężczyźni w ciąży, ciężarna 97-latka czy pacjenci mający 134 lata".

Zobacz wideo Czy pandemia spowalnia zmiany klimatyczne?

Portugalia. Błędne raporty epidemiologiczne: mężczyźni w ciąży, zakażeni przed epidemią

Dodatkowo z danych służb epidemicznych wynika, że 19 pacjentów zakaziło się koronawirusem jeszcze zanim wirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zdiagnozowany nie tylko w Portugalii, ale w ogóle w Europie. Cristina Costa Santos uważa, że błędy służb są ewidentne, jednak nie można ich za to winić. Naukowcy podkreślają, że pomyłki mogą pojawiać się w takiej sytuacji jak teraz, kiedy zlecanych jest ogromna liczba testów. Dodatkowo istnieją trzy platformy, na których te dane muszą się pojawić, co zwiększa ryzyko pojawiania się pomyłek.

Koronawirus w Polsce Posobkiewicz o antycovidowcach: Bezobjawowa inteligencja miesza w głowach

Naukowcy ostrzegają jednak, że takie błędy mogą podważać ważność niektórych testów czy analiz i mogą się wiązać z poważnymi implikacjami w kontekście ogólnego badania przebiegu epidemii. Mogą też negatywnie wpływać na ustalanie procedur związanych z walką z COVID-19. Dyrektor generalny ds. Zdrowia, Graça Freitas w odpowiedzi na raport stwierdził, że dane te nie są doskonałe, ale "teraz głównym priorytetem jest wykrywanie zakażonych, leczenie pacjentów i izolowanie kontaktów".

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku epidemii w Portugalii zakażonych koronawirusem zostało 198 011 pacjentów. Do tej pory z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 zmarło 3 181 osób. 

Częstochowa, 1 kwietnia 2020 r. Zamknięty Park Lisiniec w związku epidemią koronawirusa Koronawirus w Polsce. Pięć województw spełnia kryteria "czarnej strefy"

Więcej o: