Polska firma opracowała szybkie i tanie testy na koronawirusa. Wynik w 20 min, koszt 30 złotych

Polska firma Genomtec wprowadziła kolejną generację testów na koronawirusa. Tym razem są to testy dwugenowe, które do sprzedaży trafią pod koniec tygodnia. Testy są wyjątkowo tanie, szybkie i dokładne.

Od czerwca można było kupić testy jednogenowe polskiej firmy Genomtec. Zostały one dopuszczone do użytku na terenie całej Unii Europejskiej. Wyróżniały się łatwością wykonania diagnostyki w jednej temperaturze, w przeciwieństwie do testów PCR wymagających trzech temperatur. Dzięki temu wyniki testów od Genomtec można uzyskać już w 11 minut. Firma opracowała właśnie drugą, ulepszoną generację testów. 

Genomtec opracował szybkie i tanie testy na koronawirusa

Druga generacja testów jest co prawda nieco wolniejsza - wyniki otrzymuje się w czasie 12 do 20 minut - ale za to tańsza i mnie zawodna. Genomtec korzystając ze swoich autorskich technologii opracował test dwugenowy w technice RT-LAMP. 

Opracowaliśmy pierwszy test dwugenowy w technice RT-LAMP, który umożliwia określenie genu, z którego pochodzi sygnał amplifikacji. Dzięki temu będzie można kilkukrotnie zwiększyć możliwości diagnostyczne w kierunku rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 jednocześnie spełniając wszelkie lokalne wymagania prawne stawiane przez lokalne i światowe rynki. W przeciwieństwie do wszystkich producentów testów RT-PCR wykorzystujemy surowce (m.in. enzym), których dostępność rynkowa nie jest obecnie ograniczona. Ten fakt jak i kompatybilność naszych testów z urządzeniami już posiadanymi przez laboratoria może zapewnić udrożnienie systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę i bez konieczności pozyskania dodatkowego personelu. Według naszych obliczeń jesteśmy w stanie zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50 proc. względem najszybszych testów RT-PCR

– powiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes zarządu Genomtec, cytowany przez strefainwestorow.pl. Nowe testy oprócz większej dokładności, oferują niższą cenę - koszt jednej diagnostyki zamyka się w 30 zł. Co więcej, Tokarski w rozmowie z money.pl powiedział, że firma przestrzega zasad odpowiedzialnego biznesu, toteż jeśli uzyska lepsze ceny od dostawców, to obniżki zostaną przerzucone także na klientów. 

Zobacz wideo Coraz więcej zgonów z powodu koronawirusa. „W epidemiologii jest cienka czerwona linia”

Szybkie testy Genomtec już w tym tygodniu

Genomtec swoje nowe testy wprowadzi na rynek już 21 listopada. Co ważne, firma jest w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, w celu wsparcia walki z pandemią. Prowadzone są też rozmowy ws. sprzedaży na rynek holenderski i brytyjski oraz dopinane są szczegóły umowy dystrybucyjnej na całą Afrykę. Testami zainteresowane są też linie lotnicze, czy lotniska zagraniczne. 

Genomtec w ciągu jednego dnia pracy może stworzyć 10 tys. testów, ale firma deklaruje, że w prosty sposób można zwiększyć produkcję do 140 tys. testów na dobę. 

Więcej o: