Polska firma opracowała szybkie i tanie testy na koronawirusa. Wynik w 20 min, koszt 30 złotych

Polska firma Genomtec wprowadziła kolejną generację testów na koronawirusa. Tym razem są to testy dwugenowe, które do sprzedaży trafią pod koniec tygodnia. Testy są wyjątkowo tanie, szybkie i dokładne.

Od czerwca można było kupić testy jednogenowe polskiej firmy Genomtec. Zostały one dopuszczone do użytku na terenie całej Unii Europejskiej. Wyróżniały się łatwością wykonania diagnostyki w jednej temperaturze, w przeciwieństwie do testów PCR wymagających trzech temperatur. Dzięki temu wyniki testów od Genomtec można uzyskać już w 11 minut. Firma opracowała właśnie drugą, ulepszoną generację testów. 

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjneTesty na koronawirusa. Jakie są różnice pomiędzy testem PCR i antygenowym?

Genomtec opracował szybkie i tanie testy na koronawirusa

Druga generacja testów jest co prawda nieco wolniejsza - wyniki otrzymuje się w czasie 12 do 20 minut - ale za to tańsza i mnie zawodna. Genomtec korzystając ze swoich autorskich technologii opracował test dwugenowy w technice RT-LAMP. 

Opracowaliśmy pierwszy test dwugenowy w technice RT-LAMP, który umożliwia określenie genu, z którego pochodzi sygnał amplifikacji. Dzięki temu będzie można kilkukrotnie zwiększyć możliwości diagnostyczne w kierunku rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 jednocześnie spełniając wszelkie lokalne wymagania prawne stawiane przez lokalne i światowe rynki. W przeciwieństwie do wszystkich producentów testów RT-PCR wykorzystujemy surowce (m.in. enzym), których dostępność rynkowa nie jest obecnie ograniczona. Ten fakt jak i kompatybilność naszych testów z urządzeniami już posiadanymi przez laboratoria może zapewnić udrożnienie systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę i bez konieczności pozyskania dodatkowego personelu. Według naszych obliczeń jesteśmy w stanie zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50 proc. względem najszybszych testów RT-PCR

– powiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes zarządu Genomtec, cytowany przez strefainwestorow.pl. Nowe testy oprócz większej dokładności, oferują niższą cenę - koszt jednej diagnostyki zamyka się w 30 zł. Co więcej, Tokarski w rozmowie z money.pl powiedział, że firma przestrzega zasad odpowiedzialnego biznesu, toteż jeśli uzyska lepsze ceny od dostawców, to obniżki zostaną przerzucone także na klientów. 

Zobacz wideo Coraz więcej zgonów z powodu koronawirusa. „W epidemiologii jest cienka czerwona linia”

Szybkie testy Genomtec już w tym tygodniu

Genomtec swoje nowe testy wprowadzi na rynek już 21 listopada. Co ważne, firma jest w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, w celu wsparcia walki z pandemią. Prowadzone są też rozmowy ws. sprzedaży na rynek holenderski i brytyjski oraz dopinane są szczegóły umowy dystrybucyjnej na całą Afrykę. Testami zainteresowane są też linie lotnicze, czy lotniska zagraniczne. 

Pobieranie wymazu do testu na obecność koronawirusaCzy pracodawca może zmusić nas do wykonania testu na koronawirusa?

Genomtec w ciągu jednego dnia pracy może stworzyć 10 tys. testów, ale firma deklaruje, że w prosty sposób można zwiększyć produkcję do 140 tys. testów na dobę. 

Więcej o: