Czarnek podpisał rozporządzenie ws. 500 zł dla nauczycieli. Czas na zakup sprzętu do 7 grudnia

Nauczyciel zatrudniony zarówno w szkole publicznej, jak i niepublicznej, prowadzący kształcenie na odległość będzie mógł otrzymać 500 zł dofinansowania na zakup sprzętu, w tym m.in. akcesoriów komputerowych, oprogramowania lub usługi dostępu do internetu. Rozporządzenia w tej sprawie podpisał w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Zastosowaliśmy uproszczoną formę refundacji, aby środki jak najszybciej trafiły na konta nauczycieli. Cieszymy się, że możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Będziemy kontynuować wysiłki, aby udoskonalać naukę zdalną, żeby była jeszcze bardziej efektywna - mówił Czarnek na wtorkowej konferencji prasowej.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Jednocześnie minister podkreślił, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy rząd przeznaczył około 1 mld zł na wsparcie szkół, nauczycieli i uczniów w zakresie kształcenia na odległość. To takie programy jak m.in. "Zdalna Szkoła", "Zdalna Szkoła +", "Aktywna Tablica", Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, a także szkolenia dla nauczycieli.

Jak otrzymać pieniądze?

Instrukcje w tej kwestii zostały opublikowane na stronie internetowej MEN. Wniosek wraz z fakturami lub paragonami nauczyciel będzie składał w szkole, lub placówce, w której jest zatrudniony. Jeśli nauczyciel pracuje w kilku szkołach, wniosek może złożyć dyrektorowi tylko jednej z nich. Ze wsparcia w wysokości do 500 zł będzie można skorzystać tylko raz. Szczegółowe zasady określone zostały w rozporządzeniu.

Jeżeli zakup nastąpił od 1 września br. do 20 listopada br., to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz oświadczenie nauczyciela, że paragon dotyczy wymienionego w rozporządzeniu, zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi. Wszystkie zakupy dokonane po 20 listopada br. nauczyciel musi udokumentować imiennym dowodem zakupu.

Następnie dyrektor szkoły lub placówki oświatowej przekazuje listę uprawnionych do dofinansowania  nauczycieli odpowiednio do właściwej jednostki samorządu terytorialnego, lub ministra. Zwrot pieniędzy za wydatki nauczyciel otrzyma najpóźniej do końca tego roku.

Refundacji podlegają wyłącznie zakupy dokonane pomiędzy 1 września a 7 grudnia br.

Wzór wniosku do pobrania zostanie zamieszczony do końca tego tygodnia na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i kuratoriów oświaty.

Co można kupić w ramach 500 zł dla nauczycieli?

W rozporządzeniu określono rodzaj sprzętu, materiałów i oprogramowania, którego zakup w ramach rządowego wsparcia dla nauczycieli będzie podlegał  dofinansowaniu m.in.: komputerów przenośnych, kamer internetowych, słuchawek (lub zestawu słuchawkowego), dodatkowego mikrofonu, smartfona, tabletów, ładowarek sieciowych, głośników, pamięci zewnętrznej, oprogramowania, czy kosztów poniesionych z tytułu mobilnego internetu.

Środki przekazane jednostce samorządu terytorialnego, które nie zostaną w pełni wykorzystane, mogą być przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania dla szkół i placówek. MEN zależy  na tym, aby środki te były w pełni wykorzystane na usprawnienie infrastruktury informatycznej, która później posłuży uczniom.

Więcej o: