Tarcza Branżowa. Wiceminister rozwoju wskazuje nowy czynnik związany z dopłatami do kosztów stałych

Firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness, czy sprzedaży detalicznej otrzymają wsparcie. Poselska nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach, mających likwidować skutki COVID-19, innych chorób zakaźnych, oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych została uchwalona w czwartek późnym wieczorem przez Sejm.

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk wyjaśniała na antenie TVP Info, że to kolejny element walki ze skutkami pandemii. Semeniuk dodała, że cały czas trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia przedsiębiorców, którzy w wyniku epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji. - Trwają prace nad tarczą Polskiego Funduszu Rozwoju, tak zwaną tarczą 2.0. Ona jest połączona również z tarczą wiosenną dlatego, że jednym z narzędzi do wykorzystania, o których mówił premier Mateusz Morawiecki będzie notyfikacja Komisji Europejskiej i możliwość umorzenia części subwencji z tarczy wiosennej, jak również przedłużenie składania wniosków na dużą tarczę. Ta tarcza PFR-u ma służyć małym, średnim jak i dużym firmom - przekazała wiceminister rozwoju.

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Nowy czynnik związany z dopłatami do kosztów stałych

Olga Semeniuk dodała, że dodatkowo będzie tam nowy czynnik związany z dopłatami do kosztów stałych, z którymi najczęściej borykają się właściciele sklepów w centrach handlowych. Chodzi o wsparcie przy opłacie wysokich kosztów najmu lokali w czasie pandemii. - Tworzą się właśnie teraz kryteria, które będą do tego dostosowane - wyjaśniała wiceminister. Ponadto wyjaśniała, że planowane są też środki na tak zwany nowy biznes - zmianę modelu biznesowego, "to będzie jeden z wariantów, który będzie można wykorzystać i jest to narzędzie, które zostało zgłoszone przez przedsiębiorców".

A przyjęta w czwartek Tarcza Branżowa zakłada zwolnienie z obowiązku płacenia ZUS za listopad, przyznanie świadczenia postojowego oraz bezzwrotnych dotacji dla małych i mikrofirm w wysokości 5 tysięcy złotych. Wartość pomocy wyniesie około dwóch miliardów złotych i będzie pochodziła ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Posłowie poparli rozszerzenie postojowego

Posłowie poparli zmianę, która pozwoli dofinansować na trzy miesiące miejsca pracy w branżach dotkniętych przez pandemię COVID-19 ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poparcie uzyskała także zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego. Chodzi między innymi o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Komisja poparła również poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek na ZUS od początku lipca do września przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.

Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat.

Więcej o: