Koronawirus. Lek firmy Regeneron, który otrzymał Donald Trump, został oficjalnie zatwierdzony w USA

Eksperymentalna terapia przeciwciałami, której w październiku w czasie zakażenia koronawirusem poddał się prezydent Donald Trump, została oficjalnie zatwierdzona do użytku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

O zatwierdzenie stosowania leku REGN-CoV2 wystąpiła amerykańska firma Regeneron Pharmaceuticals. Jak informuje CNBC, specyfik nie został całkowicie zatwierdzony do użytku, ponieważ wciąż trwają badania z jego wykorzystaniem. Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jednak jego stosowanie w nagłych wypadkach. Dzięki zezwoleniu lekarze w Stanach Zjednoczonych będą dysponować szerszą paletą środków do walki z zakażeniem koronawirusem.

Koronawirus. Lek firmy Regeneron zatwierdzony przez rządową agencję. Ma zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej

Regeneron przekonuje, że badania przedkliniczne potwierdzają skuteczność leku w zmniejszaniu ilości wirusa w organizmie oraz powiązanych z nim uszkodzeń płuc. Według firmy badania wskazują również na to, że lek zmniejsza odsetek hospitalizacji u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami COVID-19.

- Agencja Żywności i Leków jest zaangażowana w poprawę zdrowia publicznego kraju podczas tej bezprecedensowej pandemii. Zezwolenie na terapie przeciwciałami monoklonalnymi może pomóc pacjentom uniknąć hospitalizacji i zmniejszyć obciążenie naszego systemu opieki zdrowotnej - powiedział Stephen M. Hahn, szef FDA.

Leczenie REGN-CoV2 to terapia przeciwciałami monoklonalnymi, które działają jak komórki odpornościowe. Terapia przy wykorzystaniu leku REGN-CoV2 jest porównywana do leczenia osoczem ozdrowieńców. Lek firmy Regeneron powstaje przy wykorzystaniu dwóch przeciwciał: REGN10987 i REGN10933. FDA zezwoliła na podawanie leku osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 12. roku życia.

Koronawirus. Eksperymentalnej terapii przeciwciałami poddał się Donald Trump

O leku firmy Regeneron zrobiło się głośno w październiku bieżącego roku. Wówczas skorzystał z niego Donald Trump, który przechodził przez zakażenie koronawirusem. Skorzystanie z eksperymentalnego leku mieli zalecać osobiści lekarze Trumpa. Prezydent skorzystał również ze stosowanego powszechnie na całym świecie leku remdesivir, cynku, witaminy D3, melatoniny, famotydyny i aspiryny.

Kiedy stan zdrowia Trumpa się poprawił, prezydent zachwalał lek firmy Regenron, określając go skutecznym "lekarstwem". Bardziej sceptyczny był dyrektor generalny firmy, Leonard Schleifer, który podkreślał, że potrzebne są dodatkowe badania, które wykażą pełną skuteczność i bezpieczeństwo leku.

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi”
Więcej o: