Koronawirus. Ratownicy wykonają test na SARS-CoV-2 również w karetce pogotowia

Ratownicy medyczni będą mogli wykonywać testy na koronawirusa w karetkach lub na miejscu zdarzenia. Od wyniku testu będzie zależeć, czy pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitala, czy też do placówki z wydzielonymi łóżkami dla osób chorych na COVID-19.

O możliwości wykonywania testów na koronawirusa przez załogi karetek pogotowia poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych, publikując pismo wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Wykonywanie testów antygenowych przez ratowników medycznych ma być finansowane ze środków publicznych.

Koronawirus. Duża zmiana w ratownictwie medycznym. Testy na SARS-CoV-2 wykona również załoga karetki

W dokumencie minister Kraska informuje, że resort zdrowia "wprowadza możliwość wykonywania w zespołach ratownictwa medycznego testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2". Waldemar Kraska zapowiedział również, że w ciągu najbliższych dni zespoły ratownictwa medycznego zostaną wyposażone przez urząd wojewódzki w testy antygenowe, a dyspozytorzy główni otrzymają dostęp do systemu EWP w celu raportowania liczby wykonywanych testów.

Białka Tatrzańska Koronawirus. Narty za granicą - jakie zasady obowiązują?

Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że możliwość przeprowadzania testów antygenowych przez zespoły ratownictwa medycznego będzie możliwa po nowelizacji zarządzenia Nr 140/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 10 września 2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Koronawirus. Test zostanie wykonany w karetce lub na miejscu zdarzenia. Wynik zadecyduje o dalszym losie pacjenta

Załoga karetki pogotowia będzie pobierać wymazy od osób z objawami infekcji dróg oddechowych na miejscu zdarzenia albo w ambulansie. Wykonanie na pacjencie testu antygenowego powinno być odnotowane w karcie medycznej czynności ratunkowych z zaznaczeniem, czy test dał wynik pozytywny, czy negatywny.

Lek na koronawirusa, który podano Donaldowi Trumpowi został oficjalnie zatwierdzony Koronawirus. Lek, który otrzymał Trump, oficjalnie zatwierdzony w USA

Jeżeli pacjent z objawami infekcji dróg oddechowych będzie miał negatywny wynik testu, zostanie przewieziony do najbliższego szpitala zgodnie z charakterystyką swojego schorzenia. Z kolei pacjenci z wynikiem dodatnim będą przewożeni do szpitali z wydzielonymi łóżkami dla osób z COVID-19 albo na oddziały zakaźne.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?
Więcej o: