Warto przemyśleć zakupy na Święta. Czeka nas rekordowa przerwa w handlu

W wigilijne popołudnie rozpocznie się rekordowo długa przerwa w handlu. Zakupy będzie można zrobić dopiero w poniedziałek 28 grudnia. Przedstawiciele branży handlowej apelują do rządu o zmianę przepisów.

W tym roku warto dobrze zaplanować świąteczne zakupy. 24 grudnia o godz. 14 rozpocznie się najdłuższy, ja do tej pory, okres z zakazem handlu. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypadają w tym roku w piątek i sobotę 25 i 26 grudnia. Kolejny dzień, to niedziela 27 grudnia, która również jest objęta zakazem. Większość sklepów ponownie otworzy się dopiero 28 grudnia w poniedziałek. Dodatkowo warto pamięta o tym, że placówki handlowe będą potrzebowały jeszcze kilku czy kilkunastu godzin, aby zapełnić półki nowym towarem. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Ryzyko powstania tłumów w sklepach

Tak długa przerwa w handlu niesie ze sobą zwiększone ryzyko nowych zachorowań na COVID-19. Łatwo domyślić się, że ograniczenie dostępu do sklepów w okresie świątecznym spowoduje, iż klienci będą chcieli zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej. Można zakładać, że przed wigilią do sklepów ruszą tłumy, przez co zachowanie zasad bezpieczeństwa, takich jak np. utrzymanie dystansu społecznego, będzie mocno utrudnione, a w przypadku mniejszych placówek właściwie niemożliwe. 

Dodatkowy dzień bez handlu to także większe straty branży przez utratę przydatności do spożycia  produktów świeżych z dostaw do 24 grudnia. Poza tym sklepy będą miały poważne trudności w utrzymaniu pełnego zaopatrzenia na dodatkowy trzeci dzień bez handlu.

Handlowcy apelują o zmianę przepisów

Jak donosi "Rzeczpospolita", do rządu trafił apel pięciu największych organizacji biznesowych i dwóch ogólnopolskich związków zawodowych. Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, BCC, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, razem z OPZZ i Federacją Związków Zawodowych, chcą zmian w zakazie handlu w niedziele.

Do apelu dołączono propozycje zmiany przepisów. Pierwsza to jednorazowa nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wyłączająca w tym roku poświąteczną niedzielę 27 grudnia spod zakazu handlu.

Druga przewiduje gruntowną zmianę w zasadach pracy placówek handlowych. Zakłada, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 180 dni następujących po ich odwołaniu zakaz handlu nie obowiązuje w niedziele, a zatrudniony lub pracownik pracujący w niedziele w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Więcej o: