Czy można nie zrobić testu zleconego przez lekarza POZ? Ministerstwo wprowadza automatyczną kwarantannę

W środę odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Polityk został zapytany o to, czy pacjent może nie zrobić testu na obecność koronawirusa, który został zlecony przez lekarza POZ.

Jak podaje "Rzeczpospolita", od 1 listopada liczba testów na COVID-19 w Polsce systematycznie spada. W pierwszych siedmiu dniach tego miesiąca wykonano 466 450 testów. Średnia dobowa wyniosła więc 66 636. W dniach od 8 do 14 listopada wykonanych zostało 383 tys. testów, co oznacza spadek do 54 714 testów na dobę. Od 15 do 21 listopada liczby te są jeszcze niższe: w tygodniu wykonano 337 500 testów, a średnia dobowa plasuje się na poziomie 48 214 testów.

Zobacz wideo Czy można nie zrobić testu zleconego przez lekarza POZ?

Adam Niedzielski o pacjentach, unikających testów na koronawirusa: Wprowadzamy automatyczną kwarantannę

Lekarze rodzinni przyznają, że niektórzy pacjenci mówią, że nie chcą skierowania na test na koronawirusa nawet wtedy, gdy mają objawy sugerujące zakażenie SARS-CoV-2. W ten sposób chcą uniknąć kwarantanny.

O sytuację zapytany został minister zdrowia Adam Niedzielski, który w środę 25 listopada pojawił się na konferencji prasowej resortu. - Zauważyliśmy, że po zleceniu testów przez lekarzy POZ pojawia się odsetek osób, które odwlekają badania - przyznał polityk. Minister dodał jednak, że resort wprowadza już zmiany, które utrudnią takie działania pacjentów.

- Dlatego wprowadzamy rozwiązanie, czyli automatyczną kwarantannę dla osoby, która ma zlecenie od lekarza POZ na test na koronawirusa. Będzie ona obowiązywać do momentu wykonania testu i otrzymania wyniku - jeśli będzie negatywny, to pacjent nie będzie musiał się izolować. Automatyczna kwarantanna dla osoby, która ma niewykonany test, oznacza też, że osoba taka może być kontrolowana przez policję - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Więcej o: