Podróżujący będą musieli okazać zaświadczenia. Niedzielski straszy branżę hotelarską

Każde naruszenie przepisów powoduje ryzyko utraty przez właścicieli hoteli i pensjonatów możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej - powiedział szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że powstał też system składania oświadczeń pobytów hotelowych, którego celem jest weryfikacja tych oświadczeń.

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę został zapytany o podróże służbowe i to, czy przewidywane są ograniczenia w przemieszczaniu się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. - Na razie nie rozważamy takiego wariantu. Na razie będziemy pilnowali dwóch rozwiązań, które będą w hotelach i to też dotyczy okresu feryjnego - odpowiedział szef resortu zdrowia.

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne

Minister zdrowia ostrzega właścicieli hoteli

 - Po pierwsze chciałem zwrócić uwagę, że każde naruszenie przepisów będzie powodowało dla właścicieli hoteli czy właścicieli pensjonatów ryzyko utraty możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej. A po drugie będziemy również, już jest w zasadzie wprowadzony system składania oświadczeń w przypadku pobytów hotelowych i w pensjonatach, którego celem będzie również możliwość weryfikacji tych oświadczeń - podkreślił Adam Niedzielski.

- Jeżeli ktoś składa oświadczenie, będziemy chcieli mieć również możliwość jego weryfikacji, ale jak to się ładnie mówi, ślad po takim oświadczeniu zostanie na zawsze - dodał minister zdrowia.

Niedzielski o skumulowanych feriach zimowych

Niedzielski został zapytany przez dziennikarzy o apel samorządowców z południa Polski o otwarcie hoteli dla gości, którzy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa oraz o możliwość "rozbicia" ferii na kilka terminów. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, że najbliższe ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 a 17-18 stycznia.

Szef resortu zdrowia zaznaczył w odpowiedzi, że najważniejszym wyznacznikiem dla rządu jest bezpieczeństwo. - Wysiłek, który podejmujemy i podejmowaliśmy, nie może być zaprzepaszczony przez krótkoterminową przyjemność - powiedział Niedzielski.

- Z całą stanowczością podkreślam, że rozwiązanie, które dotyczy ferii, jest takim rozwiązaniem, które ma nas uchronić przed trzecią falą pandemii, która na dodatek miałaby okazję spotkać się ze szczytem zachorowań na grypę, który występuje w lutym, czy na przełomie lutego i marca - wskazał minister.

Co z wyjazdem na narty w zimę?

Odnosząc się do kwestii korzystania ze stoków narciarskich, Niedzielski poinformował, że na forum Unii Europejskiej toczą się wstępne, kuluarowe rozmowy dotyczące koordynacji polityki obostrzeń w kwestii zimowego wypoczynku.

- Po to, aby nie dopuszczać do sytuacji, kiedy jedne kraje będą walczyły z całą stanowczością, a inne - być może dlatego, że znajdują się na innym etapie epidemii - wprowadzają poluzowania zwiększające mobilność, co prowadziłoby tylko do większego zagrożenia, większego ryzyka zachorowania na koronawirusa - wskazał.

- Z naszego punktu widzenia komunikat jest jednoznaczny: jeżeli chodzi o ferie - zostań w domu - podkreślił Niedzielski. (PAP)

Autorki: Edyta Roś, Monika Zdziera

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl