Podróże po świętach zakazane? Gowin: Rząd będzie zachęcać do pozostania w domu

Wicepremier Jarosław Gowin poinformowała, że rząd chce, aby w okresie dwóch tygodni po świętach Polacy zaprzestali podróży i jeszcze bardziej ograniczyli kontakty - Nie będzie to nakaz, to będą pewne zachęty - poinformował minister rozwoju, pracy i technologii.

W poniedziałek 30 listopada odbyła się wideokonferencja prasowa wicepremiera Jarosława Gowina, na której poruszony został temat planu rządu w walce z pandemią koronawirusa w okresie świątecznym. 

Maseczki w pracyMaseczki w pracy obowiązkowe. Niezależnie od dystansu i miejsca

Gowin: Okres pierwszych dwóch tygodni stycznia chcemy ogłosić czasem zaprzestania podróż

- W trosce o zdrowie i życie Polaków, także w trosce, aby po okresie nasilenia kontaktów, do którego dojdzie w czasie świąt nie być zmuszonym do ponownego zamykania gospodarki, w trosce o to wszystko chcemy rzeczywiście ten okres pierwszych dwóch tygodni stycznia ogłosić takim okresem zaprzestania podróży, zaprzestania kontaktów - powiedział Jarosław Gowin podczas wideokonferencji prasowej. 

Wicepremier zaznaczył, że nie będzie to rozwiązanie formalne ani nakaz - To będą pewne zachęty, pewne obostrzenia, aczkolwiek to będzie apel do odpowiedzialności i poczucia solidarności każdego z nas - podkreślił. 

Zobacz wideo przy ograniczeniu spalania i emisji CO2?

Koronawirus w Polsce. Coraz mniej nowych przypadków zakażenia koronawirusem 

W poniedziałek 30 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 733 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 990 811 osób. Łącznie zmarło 17 150 osób.

Galerie handlowe nadal notują straty po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielęTłumy w galeriach handlowych. Pomysł posła PiS: 100 zł kaucji za wejście

Od kilku tygodni w całym kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia. Z planów rządu wynika, że jeżeli średnia liczba dziennych zachorowań w ciągu 7 dni spadnie poniżej 19 tys., możliwy będzie powrót do reguł, obowiązujących w strefach czerwonych. Jeżeli liczba tych zachorowań spadnie poniżej 10 tys. - możliwe będzie wprowadzenie strefy żółtej, a w przypadku spadku poniżej 4 tys. - pojawią się regulacje dla strefy zielonej.

Przypominamy, że zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego placówki gastronomiczne, kina, teatry oraz siłownie zostaną zamknięte do 27 grudnia