Za brak maseczki grozi wyższy mandat. Po nowelizacji ustawy covidowej nie 500, a 1000 zł

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby nieprzestrzegające nakazów oraz obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną mogą otrzymać karę grzywny. W nowelizacji ustawy covidowej znalazły się zapisy, według których policja oraz straż miejska mogą nałożyć mandat w wysokości aż 1000 zł.

Nowelizacja ustawy covidowej obowiązuje od niedzieli 29 listopada. Przepisy znacząco zmieniają kwestie dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego, w tym obowiązku noszenia maseczek. 

Ustawa covidowa. Wyższe mandaty za brak maseczki 

Jak podaje rp.pl, w nowelizacji ustawy covidowej zapisane zostały zmiany do kodeksu wykroczeń. Według przepisów dorosłe osoby chore oraz wszyscy inni, którzy nie będą przestrzegać zakazów, nakazów oraz ograniczeń wynikających z sytuacji epidemicznej mogą zostać ukarani grzywną bądź naganą. Z kolei za nieprzestrzeganie nakazów przez dzieci odpowiadają ich opiekunowie. 

Zobacz wideo Czwarta generacja Skody Octavii podbija Chiny. Jaką ma przewagę?

Ważną zmianą w kodeksie wykroczeń jest nowa wysokość grzywny za złamanie przepisów. Do tej pory groził za to mandat w wysokości 500 zł. Natomiast od teraz policja bądź straż miejska może nałożyć karę dwukrotnie wyższą, czyli 1000 zł. Policja może także skierować sprawę do sanepidu, który ma prawo nałożyć karę administracyjną w wysokości nawet 30 tys. zł. 

Pieniądze uzyskane z mandatów mają trafiać na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Maseczki w pracy obowiązkowe od 28 listopada

Od 28 listopada wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, niezależnie od innych czynników. Oznacza to, że maseczkę będzie trzeba nosić w przestrzeni open space, nawet gdy zachowany jest dystans 1,5 m, a nawet na stołówce. 

Z obowiązku noszenia maseczek w miejscu pracy zwolnieni są m.in. kierowcy autobusów, osoby kierujące statkiem, personel lotniczy w kabinie pilota, osoby sprawujące kult religijny, a także żołnierze czy trenerzy w czasie wydarzeń sportowych. 

Więcej o: