Koronawirus w USA. Pierwsze szczepionki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia

Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział w poniedziałek w telewizji CBS, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o substancje przygotowane przez koncerny Pfizer i Moderna.

Obie te szczepionki mogą trafić do ludzi przed Świętami - powiedział Azar w programie "This Morning" w stacji CBS.

Zewnętrzni doradcy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się 10 grudnia, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. Ta szczepionka mogłaby zostać zatwierdzona do dystrybucji w ciągu kilku dni, tydzień później stałoby się to z szczepionką Moderny - przewidywał Azar.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Pierwsze szczepionki na COVID-19 trafią do Amerykanów przed świętami

Amerykański koncern Moderna poinformował, że w poniedziałek wystąpi do FDA o dopuszczenie swojej szczepionki do użytku, a spotkanie z ekspertami agencji w tej sprawie odbędzie się 17 grudnia.

Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane - zaznaczył minister.

- Określą, które grupy (odbiorców szczepionek) są priorytetowe. Mam nadzieję, że wyniki badań naukowych będą wystarczająco jasne, by nasi gubernatorzy postępowali zgodnie z zaleceniami, które przygotujemy - podkreślił Azar, dodając, że w poniedziałek będzie wraz z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em rozmawiał o tym ze wszystkimi gubernatorami.

Szczepionki mają ponad 90-procentową skuteczność

Według najnowszych badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat Pfizera i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny - 94,1 proc. FDA już wcześniej zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko COVID-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność. Pfizer deklaruje, że do końca roku mógłby dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 mln Amerykanów, Moderna - dla 10 mln mieszkańców USA. (PAP; adj/ kib/).

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: